În urma unor controale făcute, au fost găsite jucării periculoase, care pot pune în pericol sănătatea sau chiar viaÅ£a celor mici ÅŸi pentru care erau emise alerte la nivel european. ANPC a dat È™i 12 amenzi în valoare totală de 53.000 lei, două avertismente È™i a stopat vânzarea produselor neconforme, mai arată comunicatul de presă de pe site-ul instituÈ›iei.
„Recomand consumatorilor, mai ales părinÈ›ilor, să fie foarte atenÈ›i, atunci când achiziÈ›ionează jucării, suveniruri È™i alte obiecte, dar È™i servicii diverse. VacanÈ›a trebuie să fie un prilej de bucurie È™i să nu setransforme în adevărate drame sau tragedii, din cauza acestor lucruri care pot pune în pericol sănătatea sau chiar viaÈ›a lor sau a copiilor lor”, a declarat Sebastian Hotca, preÈ™edintele interimar al ANPC, conform sursei citate.
Comisarii ANPC au mai constatat, la controalele efectuate, vânzarea unor jucării periculoase care puteau pune în pericol viaÈ›a È™i sănătatea copiilor, notificate pe sistemul european de alertă pentru produse nealimentare, RAPEX, precum È™i lipsa marcajului de conformitate de pe etichetele jucăriilor sau lipsa menÈ›iunii pe etichete a denumirii importatorului ori distribuitorului. ReprezentanÈ›ii instituÈ›iei au mai descoperit că erau comercializate unele produse textile cu deficienÈ›e de informare, pe etichete, cu privire la compoziÈ›ia fibroasă, precum È™i unele produse periculoase similare briceagului, produse de tip lasere care pot afecta vederea sau unele produse de tip tatuaje.
În zona echipamentelor de agreement, comisarii au mai constatat că erau folosite echipamente cu scaune deteriorate, exfoliate sau rupte, fiind utilizate È™i centuri de siguranță deteriorate. De asemenea erau folosite unele instalaÈ›ii electrice de semnalizare care aveau defecÈ›iuni. ANPC a desfășurat acÈ›iunile de control împreună cu reprezentanÈ›ii ISCIR ConstanÈ›a, potrivit digi24.ro.
