Angajatii romani stau mult si fara spor la serviciu

Desi romanii lucreaza 41 de ore saptamanal, productivitatea lor nu este nici macar la jumatate din media europeana. Nici germanii nu sunt cei mai harnici din Europa, insa cliseele precum "grecii cei lenesi" nu au nicio legatura cu realitatea.

Astfel, grecii si austriecii sunt cei care muncesc cele mai multe ore, daca vorbim despre angajatii cu norma intreaga, arata un nou raport Eurostat (biroul european de statistica), citat de Adevarul.

In fiecare saptamana, grecii si angajatii din Austria stau cate 43,7 ore, in timp ce un neamt sta doar 42 de ore la munca. Daca vorbim insa de salariatii cu jumatate de norma, grecii stau cel mai mult la serviciu: 42,2 ore pe saptamana, fiind urmati de cehi, cu 41,2 ore.

Romanii, cu 41 de ore muncite pe saptamana, se afla destul de aproape de media europeana, care este de 41,6 ore.

Timpul stat la munca nu este insa singurul indicator care arata cat de eficient este un angajat. Un alt factor important in evaluarea salariatilor europeni este productivitatea muncii. Romanii nu stau foarte bine la acest capitol, avand in anul 2010 o productivitate de doar 47 de puncte procentuale, media europeana fiind de 100 de puncte.

Mai ineficienti decat romanii sunt doar bulgarii, cu o productivitate de 41,6. La celalalt pol, in fruntea clasamentului, sunt luxemburghezii, cu o productivitate de 171,8, desi nu lucreaza decat 37 de ore pe saptamana.

Nemtii au si ei o productivitate peste medie - 105. Inaintea lor se afla insa tari precum Franta, Irlanda,Belgia, Marea Britanie, Elvetia, Olanda, Italia sau Spania.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...