Angajatii din sanatate pot obtine documente in sistem electronic de la Minister

Cei peste 20.000 de angajati din sistemul sanitar isi pot procura in sistem electronic toate documentele ce tin de competenta departamentului de resurse umane al Ministerului Sanatatii, cum ar fi diplomele si certificatele.

"Pentru obtinerea documentelor este necesara completarea unui chestionar cu datele personale ale solicitantului, pe adresa institutiei, www.ms.ro, si apoi completarea unei cereri, tot in format electronic. Acestea, impreuna cu actele aditionale necesare pentru elibearea documentului solicitat se trimit prin posta catre directiile de sanatate publica judetene. Fiecare chestionar are un numar unic de inregistrare", a explicat ministrul Ion Bazac.

Ministrul a mai precizat ca toate documentele eliberate de departamentul de resurse umane au fost scanate si puse in baza electronica a institutiei.

Astfel, solicitantul poate cere sa primeasca pe email o copie a documentului solicitat, pina la primirea prin posta a originalului.

De asemenea, solicitantul poate urmari in ce stadiu se afla eliberarea documentului dorit, prin introducerea codului unic de inregistrare.

Printre actele eliberate in sistem electronic de Ministerul Sanatatii se numara certificatele si diplomele pentru titlul de medic, medic dentist, farmacist, biolog sau chimist.

Ministrul Ion Bazac sustine ca, prin debirocratizarea sistemului sanitar, vor fi economisite importante resurse umane si financiare. Sursa:Ziua

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

FC Botoșani anunță transferul portarului Ionuț Gurău!

astăzi, 15:00

Născut pe 27 martie 1999, la Brăila, Ionuț Gurău (1.98 m) evolueză ca portar și a semnat cu „roș-alb-albaștri” un contract pe o perioadă de un an. Ultimul club pentru care Ionu...

Cu Doina Federovici în echipă, Sorin Grindeanu anunță că PSD este gata să formeze un guvern!

astăzi, 14:09

Partidul Social Democrat a deschis marți, 23 iunie, noua rundă de consultări de la Palatul Cotroceni, convocată de președintele Nicușor Dan după ce Guvernul propus de Adrian Veștea a fost resp...

Propunerea ca uniformele să devină obligatorii în școli este respinsă de Consiliul Național al Elevilor! „Bullying-ul nu apare pentru că elevii au haine diferite!”

astăzi, 13:48

Consiliul Național al Elevilor reacționează în legătură cu propunerea ca uniforma școlară să devină obligatorie și transmite că „diferențele sociale nu dispar când elevii...