Angajații din Guvern cer demisia vicepremierului Anastasiu: „Menținerea lui în funcție e o sfidare publică”!

Anastasiu a avut o primă reacție, vineri, după scandal. Acesta spune că nu a avut „niciun fel de avantaj din punct de vedere juridic”, iar în dosar a fost „martor, nu denunțător”. 

Sindicatul Angajaților din Aparatul de Lucru al Guvernului a cerut sâmbătă, într-un comunicat, demisia imediată a vicepremierului Dragoș Anastasiu. „Faptele recunoscute de Anastasiu compromit nu doar imaginea sa, ci și legitimitatea întreg procesului de reformă pe care îl are în coordonare. Prezența sa în Guvernul României anulează orice efort de credibilizare a administrației și pune sub semnul întrebării buna-credință a programului de guvernare”, a mai transmis Sindicatul.

 

„Situația prezentată în spațiul public cu privire la domnul Michael-Dragoș Anastasiu, viceprim-ministru al României, este una incompatibilă cu exercitarea oricărei funcții executive la nivel înalt. Recunoașterea explicită, în fața instanței, a implicării sale într-un sistem de mituire sistematică, desfășurat pe o perioadă de opt ani în relația cu ANAF, este incompatibilă cu orice funcție publică, cu atât mai mult cu una de rang guvernamental. Începând cu data numirii în funcție, domnul Michael-Dragoș Anastasiu a fost învestit cu atribuții esențiale pentru buna funcționare a statului.

Conform Deciziei prim-ministrului nr. 336/2025, viceprim-ministrul Michael-Dragoș Anastasiu coordonează procesul de elaborare și avizează proiectele de acte normative în domeniul reformei statului și eficientizării activității instituțiilor publice. Cu alte cuvinte, este responsabilul principal pentru restructurarea „ființelor umane” angajate în sistemul public și modernizarea aparatului administrativ, pentru recâștigarea încrederii cetățenilor în funcționarea corectă a instituțiilor publice și pentru eliminarea tocmai a tipului de relații clientelare și corupte în care a fost el însuși implicat ani la rând”, a transmis Sindicatul.

Acesta a mai precizat că „faptele recunoscute de Anastasiu compromit nu doar imaginea sa, ci legitimitatea întreg procesului de reformă pe care îl are în coordonare.”

„Faptele recunoscute de domnul Anastasiu, indiferent de calitatea în care a fost audiat, compromit nu doar imaginea sa, ci legitimitatea întreg procesului de reformă pe care îl are în coordonare. Nu poate exista eficientizare a instituțiilor publice sub conducerea unui om care, vreme de aproape un deceniu, a mituit reprezentanți ai uneia dintre cele mai importante instituții de control fiscal din România. Nu poate exista reformă autentică a statului dacă ea este gestionată de cineva care a subminat în mod activ și conștient tocmai mecanismele legale ale acestuia”, a mai transmis Sindicatul.

„Menținerea lui Anastasiu în poziția de vicepremier e o sfidare publică”

Totodată, atrage atenția că „lipsa unei reacții instituționale ferme până în acest moment adâncește ruptura dintre cetățeni și administrație”. „Într-un moment în care România are nevoie de coerență, încredere și transparență în actul guvernării, menținerea dlui Michael-Dragoș Anastasiu în poziția de viceprim-ministru este o sfidare publică. Reforma statului nu poate fi delegată unui om care a contribuit, prin faptele sale, la deformarea atribuțiilor legale ale instituțiilor statului și la perpetuarea unor rețele de complicitate fiscală. Orice încercare de reformă autentică devine lipsită de credibilitate, atâta vreme cât este coordonată de o persoană care a demonstrat că poate cumpăra tăcerea și pasivitatea instituțiilor de control. O astfel de conduită nu poate fi trecută cu vederea, justificată prin „contextul vremii” sau relativizată în funcție de capitalul antreprenorial sau mediatic al persoanei în cauză”, au mai transmis angajații.

Sindicatul cere public demisia sau demiterea imediată a vicepremierului.

„În consecință, cerem public demisia/ demiterea imediată a viceprim-ministrului Michael-Dragoș Anastasiu. Prezența sa în Guvernul României anulează orice efort de credibilizare a administrației și pune sub semnul întrebării buna-credință a programului de guvernare. Acest Guvern trebuie să dovedească fermitate morală, nu doar tehnocrație decorativă. Orice întârziere a acestui gest de retragere transformă promisiunea de reformă într-o simplă retorică ipocrită. NOI NU suntem EI. NOI suntem administrația publică ONESTĂ”, se mai arată în comunicat.

Anastasiu a recunoscut că a dat mită timp de 8 ani la ANAF

Vicepremierul Dragoș Anastasiu, martor în dosarul de corupție al fostei inspectoare ANAF Angela Burlacu, a recunoscut în fața judecătorilor că a dat mită la Fisc, potrivit unui document al instanței.

Citește continuarea AICI

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Vești bune de la Stânca! Nova Apaserv anunță când se va relua furnizarea apei!

Sunday, 28 June 2026

Nova Apaserv Botoșani informează utilizatorii că lucrările de remediere a avariei produse la conducta de aducțiune apă brută DN 560 din zona Stânca au fost finalizate, iar încep&aci...

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

Sunday, 28 June 2026

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

Sunday, 28 June 2026

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...