Angajatii de la Fukushima: Suntem gata sa murim!

Cei care conduc centrala nucleara le-au cerut angajatilor implicati sa nu isi dezvaluie identitatea si sa nu ofere detalii nici macar familiilor lor. Scopul este de a nu starni panica in tara.

Angajatii care lucreaza la centrala nucleara de la Fukushima, Japonia, spun ca se asteapta sa moara din cauza expunerii la nivelul ridicat de radiatii.

Ei au fost iradiati ca urmare a incercarii de a restabili situatia la centrala afectata de cutremurul si tsunami-ul din 11 februarie, informeaza Fox News. Echipa formata din curajosii japonezi a fost denumita "Fukushima 50".

Mama unuia dintre ei a povestit: "Mi-a spus ca el si colegii sai au discutat aceasta problema si au decis sa se sacrifice pentru a salva tara. El mi-a spus ca toti se asteapta sa moara din cauza bolilor produse de radiatie". Cei care conduc centrala nucleara le-au cerut angajatilor implicati sa nu isi dezvaluie identitatea si sa nu ofere detalii nici macar familiilor lor. Scopul este de a nu starni panica in tara.

Conform declaratiei mamei acestui angajat, data postului de stiri Fox News, ei se astapta sa moara chiar in cateva saptamani sau luni. Un astfel de deznodamant este inevitabil, data fiind doza ridicata de radiatii la care au fost expusi. Intre timp, reprezentantii TEPCO au declarat ca nu s-au mai inregistrat alte cazuri de imbolnavire din cauza radiatiilor, in afara de cele trei inregistrate saptamana trecuta. Atunci, trei muncitori s-au imbolnavit deoarece au intrat in contact cu apa contaminata.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...