Amenzi mai mari pentru munca la negru!

Camera Deputatilor a adoptat miercuri o propunere legislativa pentru modificarea Codului Muncii, majorand amenzile aplicate angajatorilor care nu respecta prevederile legale ce reglementeaza incheierea contractului individual de munca.

Deputatii au adoptat, cu 254 de voturi "pentru" si unul "impotriva", propunerea legislativa ce are ca obiect de reglementare modificarea art.276 si completarea art.277 din Codul muncii, in sensul inaspririi cadrului legal privind sanctiunile aplicabile in cazul utilizarii muncii la negru de catre unii angajatori.

Astfel, de la data intrarii in vigoare a noilor prevederi, amenzile aplicate angajatorilor pentru munca la negru vor fi cuprinse intre 3000 si 4000 lei.

"Primirea la munca a persoanelor fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art.16, alin.(1), cu amenda de la 3.000 lei la 4.000 lei pentru fiecare persoana identificata, fara a depasi valoarea cumulata de 100.000 lei;", se arata in proiectul de lege adoptat de Camera Deputatilor miercuri.

In prezent, cuantumul amenzilor aplicate pentru munca la negru se situeaza intre 1500 si 2000 lei, pentru fiecare persoana identificata.

Totodata, daca angajatorul utilizeaza in mod repetat munca la negru, fapta acestuia constituie infractiune si se sanctioneaza cu inchisoare de la 1 la 2 ani sau cu amenda penala.

Raspunderea penala revine, dupa caz, directorului, directorului executiv, administratorului, reprezentantului legal al angajatorului-persoana juridica, respectiv altei persoane imputernicite de catre angajatorul-persoana juridica, angajatorului-persoana fizica ori reprezentantului legal sau altei persoane imputernicite de catre angajatorul-persoana fizica.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Una dintre cele mai mari pensii din România, încasată de o botoșăneancă!

astăzi, 13:02

Renate Weber, venituri record de la stat Născută în Botoșani, Renate Weber, care ocupă funcția de Avocat al Poporului deși mandatul său a expirat de peste 2 ani, încasează una d...

Frații Pavăl au trecut și de ultimul obstacol în calea preluării Carrefour România!

astăzi, 12:26

Consiliul Concurenței a autorizat tranzacția prin care Pavăl Holding intenționează să preia grupul Carrefour în România, se arată într-un comunicat de presă al instituției. ...

Va sta 3 ani și 5 luni în celulă: Botoșănean condamnat pentru act sexual cu minor!

astăzi, 11:51

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale – Compartimentul Urmăriri au identificat un tânăr de 31 de ani, din municipiul Botoșani, condamnat la închisoare cu ...