În data de 26.06.2026 comisarii de mediu din Botoșani au finalizat acțiunile de inspecție și control conform tematicului planificat pentru verificarea stadiului de realizare a măsurilor prioritare de guvernanță privind gestionarea deșeurilor municipale (conform PNGD) și a stării de salubrizare pe raza unităților administrativ teritoriale.
În perioada 15.06 - 26.06.2026 s-au efectuat 17 acțiuni de inspecție și control pe raza unităților administrativ teritoriale: Blândești, Copălău, Tudora, Corni, Stăuceni, Sulița, Vorona, Coșula, Vlădeni, Mihai Eminescu, Hănești, Cristești, Flămânzi, Adășeni, Curtești, Bălușeni, Frumușica.
Pentru neconformitățile constatate s-au stabilit măsuri cu termen în vederea remedierii acestora și s-au aplicat 28 sancțiuni contravenționale, din care 22 amenzi în valoare totală de 1.250.000 lei și 2 avertismente.
Au fost aplicate:
-17 sancțiuni pentru neatingerea în anul 2025 a unui nivel minim de pregătire pentru reutilizare şi reciclarea deşeurilor municipale de 55% din masă totală generată, minim pentru deşeurile de hârtie, metal, plastic şi sticlă provenind din deşeurile menajere sau, după caz, din alte surse, în măsura în care aceste fluxuri de deşeuri sunt similare deşeurilor care provin din gospodării;
-3 sancțiunii pentru eliminarea, deţinerea, păstrarea deşeurilor în afara spaţiilor autorizate.
-8 sancțiuni pentru neasigurea spaţiilor necesare pentru colectarea separată a deşeurilor periculoase provenite de la populaţie;
Gestionarea eficientă a deşeurilor, promovarea prevenirii şi reducerii generării de deşeuri reprezintă domenii-ţintă, iar neadoptarea măsurilor stabilite prin OUG 92/2021 poate conduce la lezarea interesului public, a sănătăţii umane, precum şi a intereselor şi obiectivelor politicii de mediu privind conservarea, protecţia şi îmbunătăţirea calităţii mediului.







