Adrian Nastase, aproape de o FUNCTIE de CONDUCERE in PSD

Fostul premier Adrian Nastase, aflat in inchisoare, este asteptat cu bratele deschise de pesedisti. Congresul partidului a fost mutat pe 20 aprilie, pentru ca fostul prim-ministru sa poata ajunge.

Membrii PSD sunt siguri ca pana atunci, Nastase va fi eliberat. Se vehiculeaza chiar ca la congres, Adrian Nastase ar putea sa primeasca functia de presedinte executiv, potrivit antena3.ro. Eliberarea lui Nastase se judeca luni.

Functia pe care Adrian Nastase a detinut-o in PSD pana sa fie inchis a ramas in continuare vacanta si, cel mai probabil, nu se vor face alegeri pe 20 aprilie pentru aceasta functie, respectiv cea de presedintele al Consiliului National al PSD. Acest for este un fel de guvern din umbra al social-democratilor, iar pe site-ul acestui consiliu Nastase figureaza in continuare ca presedinte.

Totusi, decizia de a reveni in politica ii apartine, spun colegii sai din partid, inclusiv premierul Victor Ponta.

Pesedistii nu l-au uitat pe fostul lor sef de cand este la racoare, astfel ca a fost vizitat aproape in fiecare saptamana de cate vreun coleg de partid.

In acest caz, exista insa si o dezbatere - Nastase are interdictie de ocupa functii publice timp de doi ani. Totusi, pesedistii spun ca partidul este o institutie privata si functia de partid nu este publica, dar exista si alte scoli de gandire conform carora ar fi taman pe dos.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...