Adrian Nastase a parasit locuinta din strada Zambaccian, pentru a se preda

Fostul premier Adrian Nastase a parasit, luni seara, la ora 17:50, locuinta din strada Zambaccian, intr-o masina de culoare neagra, inconjurat de o multime de ziaristi si fotografi, fara a face nicio declaratie, anunta televiziunile de stiri, scrie Hotnews.ro.

Autovehiculul in care se afla fostul prim ministru s-a oprit la sectia 2 de politie, in jurul orei 18.00.

Cu o jumatate de ora inainte, avocatul lui Adrian Nastase, Ion Cazacu, declarase ca acesta se va "duce de bunavoie la autoritati".

Aflat la locuinta fostului premier, din strada Zambaccian, avocatul Ion Cazacu a declarat jurnalistilor ca "in cateva minute" il va insoti pe Adrian Nastase catre arest.

"Dl Adrian Nastase va merge cu mine sa fie pus in executare mandatul. Probabil ca in cateva minute vom pleca impreuna. Deocamdata nu stim unde, nu stim daca s-a emis mandatul, dar este vointa dansului de a se preda, de a se pune in executare, de a se duce de bunavoie la autoritati", a spus Cazacu.

Adrian Nastase a fost condamnat, luni, la 4 ani de inchisoare cu executare si cinci ani interzicerea unor drepturi pentru luare de mita in forma continuata. Acesta a mai primit 3 ani de inchisoare cu suspendare pentru santaj.

Prin contopirea pedepselor, Adrian Nastase va executa pedeapsa de patru ani de inchisoare.

Dana Nastase a fost condamnata la 3 ani de inchisoare, cu suspendare, pentru complicitate de luare de mita, si patru ani de interzicere a unor drepturi. Aceasta are o perioada de incercare de 8 ani.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Messi împlinește astăzi 39 de ani: „Dumnezeu mi-a dat totul și să-i cer să joc la încă un Mondial ar fi prea mult!”

astăzi, 12:39

Lionel Messi, căpitanul Argentinei, împlinește astăzi 39 de ani, iar cel mai bun marcator din istoria Cupei Mondiale spune că nu își dorește decât „sănătate pentru mine...

Șase tineri din Botoșani trimiși în judecată pentru distrugeri provocate în zona ANL Cișmea!

astăzi, 12:06

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au finalizat cercetările într-un dosar privind săvârșirea infracțiunii de distrugere. Fapta a constat în aceea c...

”112, Poliția e cu noi” la Grădinița de vară din Dorohoi! - VIDEO

astăzi, 11:10

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi- Biroul Rutier au desfășurat marți, 23 iunie, o acțiune informativ-preventivă cu copiii prezenți în cadrul programului Grădinița de...