A vrut să treacă granița la volanul unei mașini cu ITP fals și s-a ales cu dosar penal

Polițiștii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Stânca efectuează cercetări cu privire la un bărbat, cetățean român, care a prezentat la control un certificat de înmatriculare care avea ITP-ul falsificat.

Bărbatul, în vârstă de 36 de ani, s-a prezentat, în cursul zilei de luni, în Punctul de Trecere a Frontierei Stânca, pentru efectuarea formalităților de control necesare trecerii frontierei, pe sensul de ieșire din țară. Acesta se afla la volanul unui autoturism înmatriculat în Marea Britanie.

 

Bărbatul a prezentat la control şi un certificat de atestare a efectuării inspecţiei tehnice periodice, care avea o perioadă de valabilitate mai scurtă decât în mod firesc.

Având suspiciuni cu privire la autenticitatea înscrisului, oamenii legii au efectuat verificări suplimentare, ocazie cu care au constatat că inspecţia tehnică periodică a fost valabilă până la data de 24 martie 2023, iar certificatul care atestă valabilitatea ITP, este falsificat.

Cu privire la cele constatate, bărbatul a declarat că autoturismul aparţine fratelui său, pasager în autoturism, şi niciunul dintre ei nu ştiau despre falsificarea documentului.

„Polițiștii de frontieră efectuează cercetări în cauză sub aspectul săvârșirii infracțiunii de uz de fals. La finalizarea cercetărilor, se vor lua măsurile legale care se impun”, a declarat Minodora Răcnea, purtător de cuvânt în cadrul S.T.P.F. Botoșani.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Bianca Ciaicofschi

Zona devenită „trambulină” pentru șoferi. Consilier: „E foarte periculos” (Video)

astăzi, 13:10

Un drum intens circulat și de o mare importanță pentru șoferii botoșăneni, și nu doar, care a fost asfaltat de foarte puțin timp, a început să se degradeze. Este vorba despre DN 29 D Bo...

Sute de alergători din întreaga țară au venit la Botoșani pentru Maratonul Nordului! (Foto, Video)

Sunday, 14 June 2026

Weekend-ul 13 – 14 iunie a fost sub semnul sportului la Botoșani. Sâmbătă și duminică a avut loc Maratonului Nordului, eveniment aflat la ediția cu numărul II și care se bucură de...

Tânărul botoșănean șef de promoție la Facultatea de Medicină Veterinară: „A fost a doua mea casă” (Foto)

Thursday, 11 June 2026

Andrei Scumpieriu este un tânăr botoșănean care, după șase ani de facultate și muncă susținută, a reușit o performanță nu chiar ușor de atins. Aceea de a fi șef de promoție la Fac...