A intrat în vigoare legea care interzice modificarea neautorizată a kilometrajului unei maşini

A intrat în vigoare, de astăzi, legea care interzice modificarea neautorizată a kilometrajului unei maşini şi obligă operatorii economici să raporteze către Registrul Auto Român, după fiecare revizie tehnică, reparaţiile efectuate oricărui vehicul.

Potrivit legii, toate valorile indicate de odometrele maşinilor înregistrate sau înmatriculate în România, respectiv de contoarele responsabile cu măsurarea distanţei parcurse se vor regăsi într-un dosar electronic gestionat de Registrul Auto Român şi care va deveni activ de anul viitor.

 

Prin noile reglementări se interzice modificarea voită şi neautorizată a kilometrajului real indicat de odometrul unui autovehicul, iar proprietarul maşinii este obligat să repare sau să înlocuiască acest dispozitiv la un service autorizat. Dacă apar defecţiuni, în plus, la vânzarea unei maşini, proprietarul va trebui să înmâneze cumpărătorului un certificat eliberat de RAR, în baza informaţiilor din registrul electronic, scrie Rador.

Documentul, eliberat contra cost, va conţine istoricul citirii odometrului şi date despre implicarea vehiculului într-un accident care a produs avarii grave la sistemul de frânare sau la alte sisteme de siguranţă. Operatorii economici autorizaţi sunt obligaţi să transmită către Registrul Auto, la fiecare control efectuat, informaţii despre reparaţiile efectuate şi valorile indicate la kilometrajul maşinii.

Nerespectarea prevederii se sancţionează cu amenzi între 2000 şi 5000 de lei. Producătorii, importatorii şi distribuitorii care nu transmit la RAR informaţiile legate de campaniile de rechemare a maşinilor din motive tehnice, cu risc important pentru siguranţa rutieră, riscă amenzi de până la 30.000 de lei. 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...