Spitalul din Trusesti a devenit, de miercuri, camin de batrani!

Executivul a aprobat miercuri Hotărârea de Guvern privind desfiinţarea unor unităţi sanitare publice cu paturi din subordinea autorităţilor administraţiei publice locale din judeţele Botoşani şi Alba si transformarea lor in camine pentru persoane varstnice.

Conform actului normativ şi a legislaţiei în vigoare, unităţile vor beneficia de finanţare în cadrul programului de interes naţional imediat după semnarea contractului cu Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale.

De asemenea, patrimoniul unităţilor sanitare va fi preluat de către structurile nou înfiinţate. Căminele pentru persoane vârstnice înfiinţate vor funcţiona cu personal de specialitate medico-sanitar, auxiliar sanitar, TESA şi muncitori preluat în limita posturilor aprobate potrivit legii, conform necesarului de resurse umane, de la unităţile sanitare cu paturi desfiinţate. Personalul de specialitate medico-sanitar şi auxiliar sanitar din cadrul unităţilor sanitare cu paturi, care nu a fost preluat de către căminele pentru persoanele vârstnice, poate fi redistribuit la alte unităţi sanitare, în condiţiile stabilite prin ordin al ministrului sănătăţii. Echipamentele medicale din dotarea unităţilor sanitare desfiinţate pot fi redistribuite la alte unităţi sanitare, informeaza Ministerul Sanatatii.

În ceea ce priveşte Spitalul comunal de la Truşeşti, tot personalul a fost redistribuit sau preluat. Astfel, 31 angajaţi au fost deja redistribuiţi, 18 angajaţi din categoria personalului medico-sanitar au fost preluaţi de căminul nou-înfiinţat, la fel ca şi cei 12 angajaţi din categoria personal TESA şi muncitori.

Programul "Dezvoltarea reţelei de cămine pentru persoanele vârstnice" demarat în această primăvară, se adresează, în primul rând, autorităţilor administraţiei publice judeţene şi locale care decid înfiinţarea de cămine pentru persoane vârstnice, prin transformarea unităţilor sanitare pe care le au în subordine şi care sunt propuse pentru reprofilare. Programul se va derula pe o perioadă de aproximativ 3 ani, începând cu prima zi a lunii aprilie 2011 şi până în data de 31 decembrie 2013 şi are ca scop asigurarea unei îngrijiri de lungă durată şi de calitate pentru persoanele vârstnice care şi-au pierdut autonomia funcţională şi nu-şi mai pot continua viaţa în condiţii de siguranţă la propriul domiciliu.

Timp de 33 de luni, căminele nou înfiinţate în acest program vor fi finanţate de la bugetul de stat, prin Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale. Bugetul total este de 200.000 000 lei, iar pentru anul acesta va fi alocată suma de 55.000 000 lei.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...