A început ,,Săptămâna Națională a Siguranței Rutiere” la nivelul județului Botoșani!

Astfel de acțiuni includ prezența sporită a polițiștilor pe principalele artere rutiere din județ, sesiuni informative în unitățile de învățământ, precum și activități practice de conștientizare a riscurilor în trafic.

Inspectoratul de Poliție Județean Botoșani desfășoară, în perioada 15 - 25 mai, activități informativ – preventive dedicate ,,Săptămânii Naționale a Siguranței Rutiere”.

La nivelul județului, Săptămâna Siguranței Rutiere a debutat astăzi, 15 mai, printr-o acțiune a polițiștilor, în comun cu patrula școlară a Școlii Gimnaziale I -VIII, din comuna Românești.

Având deplină încredere în ei și înarmați cu spirit civic, elevii au demonstrat într-un mod practic și educativ cum pot contribui activ la siguranța participanților la trafic care circulă în zona unității de învățământ.

 

Îmbrăcați cu veste reflectorizante și echipați cu semne de circulație, cei mici au arătat că învățarea, dar mai ales respectarea regulilor rutiere este o experiență atât eficientă, cât și plăcută.

Patrula școlară are drept scop implicarea elevilor în promovarea unui comportament responsabil în trafic și în prevenirea accidentelor rutiere în care sunt implicați tinerii.

Pentru a întări acest mesaj în rândul tuturor participanților la trafic, polițiștii rutieri desfășoară în perioada 15-25 mai, activități educativ-preventive adresate atât conducătorilor auto, cât și pietonilor.

Astfel de acțiuni includ prezența sporită a polițiștilor pe principalele artere rutiere din județ, sesiuni informative în unitățile de învățământ, precum și activități practice de conștientizare a riscurilor în trafic.

,,Săptămâna Națională a Siguranței Rutiere” vizează creșterea gradului de conștientizare a pericolelor generate de nerespectarea regulilor de circulație și promovarea unui comportament responsabil în rândul comunității.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...