România, din nou campioană europenă la tenis de masă

Selecţionata feminină a României a cucerit medaliile de aur la Campionatele Europene de tenis de masă pe echipe de la Nantes (Franţa), duminică, după ce a învins Portugalia cu scorul de 3-0 în finală.

România şi-a trecut în palmares al cincilea său titlu continental, după cele din 1992, 2002, 2005 şi 2017.

Echipa antrenată de Viorel Filimon a reuşit să se impună în minimum de meciuri în faţa Portugaliei, punctele fiind aduse de Bernadette Szocs, Daniela Dodean Monteiro şi de Elizabeta Samara. Din lotul României la competiţia de la Nantes au mai făcut parte Adina Diaconu şi Irina Ciobanu.

 

Bernadette Szocs, cea mai bună jucătoare română a momentului, a învins-o în primul meci pe Jieni Shao cu scorul de 3-2 (11-7, 8-11, 6-11, 11-7, 11-6), revenind de la 1-2 la seturi.

Al doilea punct, poate cel mai important, a fost adus de Daniela Dodean (căsătorită cu portughezul Joao Monteiro) a dispus de cea mai valoroasă jucătoare a echipei portugheze, Yu Fu, medaliată cu aur la Jocurile Europene de la Minsk, anul acesta, şi vicecampioană europeană în 2016, cu scorul de 3-2 (7-11, 11-8, 11-9, 6-11, 11-3).

În ultimul meci, Eliza Samara, campioană europeană la individual în 2015, a trecut de Leila Oliveira cu scorul de 3-0 (11-9, 11-7, 11-6).

La Jocurile Europene din acest an, România a obţinut medaliile de argint, după ce a pierdut finala cu Germania.

(via Agerpres)

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...