Cristian Munteanu: `Dacă promovăm în divizia A, o să joc, iar dacă nu renunţ la cariera de fotbalist`

Cristian Munteanu: `Dacă promovăm în divizia A, o să joc, iar dacă nu renunţ la cariera de fotbalist`

 Fostul goalkeeper al formaÅ£iei Dinamo, Cristi Munteanu, actualmente portar ÅŸi în acelaÅŸi timp manager general la Progresul BucureÅŸti a spus că victoria echipei FC BotoÅŸani a fost 100% meritată. Cât priveÅŸte cariera sa, Cristi  

 

Fostul goalkeeper al formaţiei Dinamo, Cristi Munteanu, actualmente portar şi în acelaşi timp manager general la Progresul Bucureşti a spus că victoria echipei FC Botoşani a fost 100% meritată. Cât priveşte cariera sa, Cristi Munteanu a declarat că va renunţa să mai apere, dacă Progresul nu promovează în primul eşalon.

Cum ţi s-a părut meciul?

A fost un meci ce s-a disputat în condiţii destul de nefavorabile în care noi am fost echipa dezavantajată. Având o echipă mai tehnică, nu am putut să ne facem jocul aşa cum ne-am fi dorit din cauza terenului. A fost un meci de luptă, cei de la Botoşani au fost mai puternici şi consider că au câştigat meritat.

 

 Ce v-a lipsit astăzi să obţineţi un rezultat favorabil?

Probabil tupeul care trebuia să îl avem de la început. A fost şi terenul care ne-a creat probleme, jucătorii noştri neavând calităţile necesare de a juca pe un astfel de teren şi asta a fost istoria meciului. Am pierdut trei puncte importante în economia campionatului, dar cred că promovarea se joacă până la final.

 

 Pe cine vezi favorite la promovare?

 

În primul rând FC Braşov şi apoi trei-patru echipe care se luptă pentru locul II. Eu zic ă şi noi şi FC Botoşani, au şanse, dar promovarea se joacă, mai sunt multe puncte şi deocamdată nu se poate spune cine va promova.  

Crezi că FC Braşov e deja promovată?

După părerea mea da. Au o forţă şi au început destul de tare acest campionat şi eu cred că sunt ca şi promovaţi. Nu vreau să spun mai mult, dar ei vor fi promovaţi încă din tur.

De ce la Progresul în liga a doua?

Pentru că mi s-a oferit şi funcţia de manager general al clubului, sunt şi jucător şi avem un proiect frumos, care sper să îl realizăm.

Te gândeşti la o revenire ca jucător în divizia A?

Dacă promovăm în divizia A, o să joc, iar dacă nu renunţ la cariera de fotbalist. (Răzvan Sauciuc) 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Alertă meteo pentru județul Botoșani: Cod Galben până la ora 17.00, VEZI localitățile vizate!

astăzi, 15:34

Meteorologii au actualizat prognoza și au emis cod galben nowcasting de instabilitate atmosferică pentru o parte din județul Botoșani, până la ora 17:00. Se vor înregistra averse t...

FC Botoșani anunță transferul portarului Ionuț Gurău!

astăzi, 15:00

Născut pe 27 martie 1999, la Brăila, Ionuț Gurău (1.98 m) evolueză ca portar și a semnat cu „roș-alb-albaștri” un contract pe o perioadă de un an. Ultimul club pentru care Ionu...

Cu Doina Federovici în echipă, Sorin Grindeanu anunță că PSD este gata să formeze un guvern!

astăzi, 14:09

Partidul Social Democrat a deschis marți, 23 iunie, noua rundă de consultări de la Palatul Cotroceni, convocată de președintele Nicușor Dan după ce Guvernul propus de Adrian Veștea a fost resp...