Un stagiar de 17 ani al NASA a descoperit o planetă de 6,9 ori mai mare decât Pământul

Un stagiar de doar 17 ani înscris în programul de internship NASA de găsire a planetelor în afara Sistemului Solar a descoperit o planetă de 6,9 ori mai mare decât Pământul în a treia zi a stagiului, scrie The Guardian.

Planeta se află la 1.300 de ani-lumina distanță de Pământ, în constelația Pictor. Wolf Cukier, de 17 ani, a descoperit-o în timp ce observa Transiting Exoplanet Survey Satellite (Tess).

Cukier fusese însărcinat să studieze modul în care două stele ce se intersectează creează o eclipsa și s-a axat pe sistemul TOI 1338 atunci când a observat ceva în orbită celor două stele.

 

Șefii săi au verificat observația lui Cukier timp de câteva săptămâni și au concluzionat că adolescentul a descoperit o planetă de 6.9 ori mai mare decât Pământul. E cea de-a 13-a planetă de acest fel descoperită până acum.

“În a treia zi a stagiului, am văzut un semnal dintr-un sistem numit TOI 1338. Inițial am crezut că e o eclipsa stelară, însă nu se potrivea sincronizarea. Se pare că era o planetă,” a declarat Cukier în comunicatul de presă NASA, citat de DigiWorld.

“Planeta blocase lumina de la cele două stele, ceea ce a dus la o scădere mică a cantității de lumina ce a ajuns la telescop,” a continuat Cukier pentru CBS. “Atunci am observat-o prima dată”, a punctat acesta, conform sursei citate.

Cukier, care e fan Star Wars, a comparat descoperirea cu acel univers fictiv. “Am descoperit o planetă. Orbitează în jurul a două stele,” a declarat el pentru News 12, scrie CNBC. “Așa că dacă te gândești la planetă lui Luke, Tatooine, din Star Wars, e că aia. La fiecare apus vor fi două stele pe cer”.

Planeta a primit denumirea de TOI 1338 b și a fost prezentată în cadrul celei de-a 235-a conferințe a Societății Astronimice din SUA. Alături de alți cercetători, adolescentul de 17 ani a scris un studiu despre descoperirea sa impresionantă, ce a fost depus la un jurnal științific.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Emoționant - Gesturi de omenie față de un pelerin, la granița cu Republica Moldova! ”Bunătatea nu costă nimic, dar prețuiește enorm!”

astăzi, 14:43

Astăzi, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți Prut s-a prezentat un bărbat care dorea să treacă în Republica Moldova pentru a ajunge la o mănăstire din zonă. Venea tocmai de...

Viață distrusă: Copilă de 16 ani exploatată sexual, la Dorohoi, de un adolescent de aceeași vârstă!

astăzi, 14:06

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Botoșani, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism - Bir...

A murit Lăzărică, artistul care a iubit muzica mai presus de sine: ”Să ne ierți pe toți, om drag și bun!”

astăzi, 13:38

Folclorul botoșănean este în doliu după trecerea la cele veșnice a celui cunoscut de toți drept „Nenea Lazărică”. Omul care și-a dedicat o parte importantă din viață ...