Surse: Maternitatea din Botoșani, transformată în spital de tip COVID. Toate cadrele și pacientele, mutate la Dorohoi

Această măsură ar fi, de fapt, motivul real pentru care Nelu Tătaru, secretar de stat în Ministerul Sănătății, a venit miercuri în Botoșani.

Maternitatea din Botoșani ar urma să fie transformată, în cel mai scurt timp posibil, în spital de tip COVID, susțin surse din cadrul unității medicale, care precizează că întregul personal și pacientele vor fi transferați spre Spitalul Municipal din Dorohoi.

Conducerea Maternității ar fi primit o dispoziție prin care s-a cerut mutarea în cel mai scurt timp a tot ceea ce însumează personal medical, femei care urmează să nască, dar și de proaspetele mămici însoțite de nou-născuți, personal auxiliar, mobilier și logistică, la Dorohoi.

 

Transportul ar urma să fie asigurat de echipaje ale Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență.

„Suntem disperați, pentru că trebuie să plecăm la Dorohoi. Am primit dispoziție să eliberăm singura instituție curată și fără Covid-19 din Moldova, o să „terfelim” instituția de sus până jos.Toate femeile care urmează să nască sau care au născut și se află internate în spital vor fi transferate la Dorohoi. Tot personalul sanitar alături de paciente și copiii nou-născuți, mobilier și toată logistica vor pleca cu mașinile de la ISU. Astăzi ni s- a pus în vedere acest lucru. Noi ne facem bagajele”, explică un medic din cadrul Maternității din Botoșani.

Trebuie să menționă că până acum Ministerul Sănătății nu a făcut însă niciun anunț oficial în acest sens.

(Anca Savel)

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Șase tineri din Botoșani trimiși în judecată pentru distrugeri provocate în zona ANL Cișmea!

astăzi, 12:06

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au finalizat cercetările într-un dosar privind săvârșirea infracțiunii de distrugere. Fapta a constat în aceea c...

”112, Poliția e cu noi” la Grădinița de vară din Dorohoi! - VIDEO

astăzi, 11:10

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi- Biroul Rutier au desfășurat marți, 23 iunie, o acțiune informativ-preventivă cu copiii prezenți în cadrul programului Grădinița de...

Peste 100 de kg de deșeuri ridicate de polițiștii botoșăneni, 700 de sancțiuni în valoare de 300.000 de lei după controale în județ! - FOTO

astăzi, 10:58

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei de ordine publică, rutieră, de investigații criminale, în colaborare cu alte instituții ...