Surse: Maternitatea din Botoșani, transformată în spital de tip COVID. Toate cadrele și pacientele, mutate la Dorohoi

Această măsură ar fi, de fapt, motivul real pentru care Nelu Tătaru, secretar de stat în Ministerul Sănătății, a venit miercuri în Botoșani.

Maternitatea din Botoșani ar urma să fie transformată, în cel mai scurt timp posibil, în spital de tip COVID, susțin surse din cadrul unității medicale, care precizează că întregul personal și pacientele vor fi transferați spre Spitalul Municipal din Dorohoi.

Conducerea Maternității ar fi primit o dispoziție prin care s-a cerut mutarea în cel mai scurt timp a tot ceea ce însumează personal medical, femei care urmează să nască, dar și de proaspetele mămici însoțite de nou-născuți, personal auxiliar, mobilier și logistică, la Dorohoi.

 

Transportul ar urma să fie asigurat de echipaje ale Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență.

„Suntem disperați, pentru că trebuie să plecăm la Dorohoi. Am primit dispoziție să eliberăm singura instituție curată și fără Covid-19 din Moldova, o să „terfelim” instituția de sus până jos.Toate femeile care urmează să nască sau care au născut și se află internate în spital vor fi transferate la Dorohoi. Tot personalul sanitar alături de paciente și copiii nou-născuți, mobilier și toată logistica vor pleca cu mașinile de la ISU. Astăzi ni s- a pus în vedere acest lucru. Noi ne facem bagajele”, explică un medic din cadrul Maternității din Botoșani.

Trebuie să menționă că până acum Ministerul Sănătății nu a făcut însă niciun anunț oficial în acest sens.

(Anca Savel)

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Amenzi de peste un milion de lei pentru mai multe primării din Botoșani! (Foto)

astăzi, 12:05

În data de 26.06.2026 comisarii de mediu din Botoșani au finalizat acțiunile de inspecție și control conform tematicului planificat pentru verificarea stadiului de realizare a măsurilor pri...

Codul ROȘU de caniculă pentru județul Botoșani, prelungit până pe 1 iulie!

astăzi, 11:08

Nu scăpăm de caniculă. Administrația Națională de Meteorologie a actualizat prognoza și a prelungit avertizarea de Cod Roșu de caniculă pentru județul Botoșani până la data de 1 iuli...

Botoșăneni apreciați cu diplome de excelență din partea Consulatului României de la Cernăuți! (Foto)

astăzi, 10:12

Aceste momente dureroase, dar importante, din istoria poporului român, au fost comemorate, vineri, la Oroftiana de Sus, din județul Botoșani. Evenimentul a avut loc chiar în apropierea f...