Stomatologia, o permanentă Cenuşăreasă a sistemului sanitar botoşănean

Statul român eşuează lamentabil în privinţa politicilor de prevenţie stomatologică. Dacă alte domenii ale medicinei sunt finanţate decent, serviciile stomatologice nu beneficiază de aceeaşi grijă, consecinţa fiind o majorare constantă a cazurilor de dentiţie defectuoasă.

Igiena orală este singurul capitol al sistemului sanitar unde fondurile provenite de la Guvern lipsesc cu desăvârşire. Ca atare, nu e de mirare că numărul de cabinete stomatologice şcolare este extrem de redus. De pildă, la Botoşani funcţionează un singur astfel de cabinet pentru întreg judeţul.

Aceeaşi lipsă acută de interes este reflectată şi în decontarea serviciilor de stomatologie destinate copiilor, în condiţiile în care restul serviciilor medicale sunt gratuite, măcar teoretic.

Preşedintele Colegiului Medicilor Stomatologi din Botoşani, medicul Camelia Raicu spune că de exemplu, în luna martie, un medic a primit 1.573 de lei de la CAS, raportat la costul unei consultaţii, care este 133 de lei.

"Stomatologia a fost scoasă la un moment dat din contract cu CAS, am avut 0 lei. Ca să nu povestim de dotarea unui cabinet stomatologic ce implică, de la aparatură plus consumabile, toate cu preţul în euro. A sărit euro, au sărit și cheltuielile cabinetului", susţine medicul Camelia Raicu.

Mai mult, dintre cei 50 de medici stomatologi ale căror servicii sunt decontate de CAS, doar şase au contract în mediul rural.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Pașaport către viitor: 260 de tineri au susținut examene Cambridge la Cambridge Star!

astăzi, 19:09

În weekendul tocmai încheiat, 20-21 iunie, porțile Cambridge Star s-au deschis pentru 260 de copii și adolescenți care au ales să își transforme pasiunea pentru limba engleză &...

23 și 24 iunie: Lucrările la Nova Apaserv lasă fără apă mai multe străzi din municipiul Botoșani!

astăzi, 18:29

Pentru evitarea efectelor negative cauzate de lipsa apei, consumatorii din zonele menționate, precum și de pe străzile adiacente, sunt rugați să își asigure rezervele minime necesare pentr...

Dumitru a plecat de acasă în șlapi, ultima dată alerga către Dângeni! Are două degete tăiate, cu mâna bandajată!

astăzi, 17:36

Dumitru Tudosan, în vârstă de 40 de ani (îi va împlini pe 22 octombrie), locuiește în satul Brăteni, comuna Dobârceni, în județul Botoșani. În d...