PNL l-a vrut ministru al Sănătății pe managerul Spitalului Județean din Suceava

PNL l-a vrut ministru al sănătății pe managerul spitalului cu zeci de medici infectați, dar Rîmbu a refuzat: “mai am multe de făcut la Suceava” Inclusiv președintele Klaus Iohannis a fost în vizită la Spitalul din Suceava când numele lui Vasile Rîmbu era în pole-position pentru funcție.

Vasile Rîmbu, managerul Spitalului Județean de Urgență Suceava, a fost primul vehiculat pentru a ocupa postul de ministru al sănătății în guvernul Orban, scrie Libertatea

 

Este chiar spitalul închis azi pentru 48 de ore după ce nu mai puțin de 83 de medici și asistente medicale au fost infectate cu noul coronavirus. Toți sunt internați la Spitalul de Boli Infecțioase Suceava, iar restul sunt în izolare la domiciliu. În toamnă, Rîmbu a fost primul nume vehiculat pentru a fi ministru al sănătății, înainte să apară varianta Victor Costache.

Totuși, acesta a declarat, citat de Adevărul, că “mai are multe de făcut pentru Suceava” și a refuzat propunerea. Inclusiv Klaus Iohannis a fost în vizită la spitalul din Suceava când numele lui Rîmbu era în prim-plan pentru ocuparea postului de ministru al sănătății.

„Președintele a felicitat conducerea spitalului și administrația locală pentru realizarea ambulatoriului: „Este o realizare foarte frumoasă și sunt convins că veți avea foarte mulți pacienți aici!”, a relatat declarația președintelui Digi24, postul de televiziune văzându-l și el pe managerul Rîmbu drept noul ministru al sănătății.

Majoritatea numelor vehiculate în momentul în care Rîmbu era favorit pentru a ajunge în Guvern au ajuns, în cele din urmă, miniștri, precum Marcel Vela, Monica Anisie ori Lucian Bode. După refuzul suceveanului, postul a ajuns la sibianul Victor Costache, actualul ministru al Sănătății.

(foto: SuceavaNews)

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

LOC DE DAT CU…EPIGRAMA (413)

astăzi, 10:12

NEMERNOLOGIA, O NOUĂ DISCIPLINĂ   Trei autori, Steven B. Green, Dennis LaValle și Chris Iluminati,  au pus minte lângă minte și au scris un tratat cu un titlu interesant, ce...

Adolescent în stare critică, după ce s-a înecat în iazul din Guranda. Un pompier și fiul său l-au salvat!

astăzi, 09:45

Băiatul de 16 ani, dispărut în apele iazului din Guranda, a fost scos la mal de un tânăr de 20 de ani, fiul unui pompier, și resuscitat de acesta împreună cu tatăl său și al...

Avarie majoră la Stația de la Ștefănești: 12 ore fără apă pentru mii de locuitori din Botoșani!

astăzi, 09:38

S.C. Nova Apaserv S.A. Botoșani informează utilizatorii că, în cursul nopții de 27 spre 28 iunie 2026, s-a produs o avarie majoră la conducta de aducțiune apă brută cu diametrul DN 560 m...