Mihaela Huncă: „Un stat care nu se ocupă de domeniul sportului rămâne un stat bolnav”

Comunicat:

Un stat care nu se ocupă de domeniul sportului rămâne un stat bolnav! Activitatea sportivă organizată în România trebuie pornită în condiții de performanță și siguranță. Prin urmare, o nouă comisie va funcționa la nivelul Camerei Deputaților, comisia specială pentru sport. 
 
Pentru orice țară, realizările în domeniul sportului reprezintă o carte de vizită.

De aceea, pentru multe state dezvoltarea sportului, a infrastructurii necesare, precum și promovarea modului de viață sănătos se află printre sarcinile prioritare ale politicii interne. 

 

Pandemia de COVID-19 a afectat major activitatea sportivă organizată în România. Pentru repornirea în condiții de performanță și siguranță a activității sportive este necesar un sprijin legislativ și instituțional special. La inițiativa liderului Pro România Victor Ponta, colegii din Camera Deputaților au votat înființarea unei astfel de structuri. Comisia, va elabora, modifica și completa propunerile legislative privind sportul organizat în România.

România avea oricum mari lacune în ceea ce privește politicile pentru organizarea și dezvoltarea activităților sportive. Mai ales, acum când în ultimele trei luni, totul a fost paralizat din acest punct de vedere, este necesar să ne ocupăm de sport, mai mult ca oricând. Un stat care nu se ocupă de domeniul sportului rămâne un stat bolnav:  au de suferit sănătatea și starea de bine a cetățenilor, dar și economia, având ca efecte negative în lanț creșterea cheltuielilor de asistență medicală, pierderea productivității la locul de muncă și reducerea capacității de inserție profesională. Salut așadar,inițiativa președintelui Victor Ponta, înființarea în premieră a unei comisii parlamentare dedicată exclusiv proiectelor legislative din domeniul sportului.

(Comunicat de presă emis de deputatul Mihaela Huncă, lider al organizației Pro România din Botoșani)

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Vești bune de la Stânca! Nova Apaserv anunță când se va relua furnizarea apei!

astăzi, 22:39

Nova Apaserv Botoșani informează utilizatorii că lucrările de remediere a avariei produse la conducta de aducțiune apă brută DN 560 din zona Stânca au fost finalizate, iar încep&aci...

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...