Un botoșănean, autorul unui accident cu doi morţi şi şapte răniţi, a scăpat în ultimul moment de puşcărie

Un dosar foarte complex, privind un accident rutier care s-a transformat într-un adevărat carnagiu, s-a finalizat ieri la mai bine de 6 ani din momentul în care a avut loc. 

Curtea de Apel Suceava s-a pronunţat în mod definitiv şi a redus substanţial atât pedeapsa aplicată şoferului vinovat, cât şi cuantumul despăgubirilor către familiile celor decedaţi şi răniţi în accident. Dumitru Grămadă, şoferul vinovat pentru tragedia care s-a petrecut pe 27 august 2012, pe DN 17, la ieşirea din Stroieşti spre Gura Humorului, a fost condamnat la 3 ani de închisoare cu suspendare sub supraveghere. Pedeapsa este mult mai simplă decât cea pronunţată de instanţa de fond, Judecătoria Suceava, care îl condamnase pe Grămadă la 3 ani de închisoare cu executare, relatează Monitorul de Suceava.

 

O diminuare semnificativă s-a înregistrat şi în ceea ce priveşte cuantumul despăgubirilor pe care urmaşii celor decedaţi, dar şi cei care au fost răniţi în accident le vor avea de primit. Potrivit deciziei de ieri, suma daunelor ce va fi plătită se ridică la circa 50.000 de euro, faţă de 160.000 de euro cât stabilise Judecătoria Suceava. 

Doi morţi şi şapte răniţi grav, dintr-un microbuz cu 20 de pasageri

Tragedia care a dus la pierderea a două vieţi, dar şi la suferinţe majore pentru încă şapte persoane, s-a produs pe 27 august 2012, pe DN 17, la ieşirea din Stroieşti spre Gura Humorului. Dumitru Grămadă, atunci în vârstă de 42 de ani, din comuna Suliţa, judeţul Botoşani, conducea o autocisternă şi, într-o curbă la dreapta, a scăpat colosul de sub control. Cisterna a intrat în coliziune laterală cu microbuzul plin cu pasageri, care venea spre Suceava, de la Ciprian Porumbescu. În urma impactului deosebit de violent, un tânăr de 19 ani a decedat pe loc, fiind proiectat prin geamul microbuzului. Ulterior, la Spitalul Judeţean Suceava a decedat şi şoferul microbuzului, care avea 34 de ani. Alţi şapte pasageri din microbuz au suferit leziuni grave, doi având nevoie de 150-160 de zile de îngrijiri medicale. În microbuz se aflau 20 de pasageri. Marea majoritate a pasagerilor (o parte se aflu în picioare) au suferit, de altfel, vătămări corporale.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Doliu în administrația botoșăneană, un fost consilier local a trecut la cele veșnice!

astăzi, 14:15

Administrația botoșăneană este în doliu, după ce un fost consilier local a trecut la cele veșnice. Ioan Brânzei, membru PSD, a fost și consilier județean. A fost consilier local...

Zi de sărbătoare (și) la Botoșani, a fost celebrat Drapelul României: „Am trecut pe lângă un lan de grâu, maci și cerul albastru” (Foto, Video)

astăzi, 13:44

România marchează anual, la 26 iunie, Ziua Drapelului Național, sărbătoare dedicată unuia dintre cele mai importante simboluri ale statului. Cu această ocazie, în întreaga țar...

VIDEO! Percheziții în două localități din Botoșani, arme ridicate de polițiști!

astăzi, 12:59

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase au pus în executare două mandate de percheziție domiciliară la persoane bănuite de com...