Un botoșănean, autorul unui accident cu doi morţi şi şapte răniţi, a scăpat în ultimul moment de puşcărie

Un dosar foarte complex, privind un accident rutier care s-a transformat într-un adevărat carnagiu, s-a finalizat ieri la mai bine de 6 ani din momentul în care a avut loc. 

Curtea de Apel Suceava s-a pronunţat în mod definitiv şi a redus substanţial atât pedeapsa aplicată şoferului vinovat, cât şi cuantumul despăgubirilor către familiile celor decedaţi şi răniţi în accident. Dumitru Grămadă, şoferul vinovat pentru tragedia care s-a petrecut pe 27 august 2012, pe DN 17, la ieşirea din Stroieşti spre Gura Humorului, a fost condamnat la 3 ani de închisoare cu suspendare sub supraveghere. Pedeapsa este mult mai simplă decât cea pronunţată de instanţa de fond, Judecătoria Suceava, care îl condamnase pe Grămadă la 3 ani de închisoare cu executare, relatează Monitorul de Suceava.

 

O diminuare semnificativă s-a înregistrat şi în ceea ce priveşte cuantumul despăgubirilor pe care urmaşii celor decedaţi, dar şi cei care au fost răniţi în accident le vor avea de primit. Potrivit deciziei de ieri, suma daunelor ce va fi plătită se ridică la circa 50.000 de euro, faţă de 160.000 de euro cât stabilise Judecătoria Suceava. 

Doi morţi şi şapte răniţi grav, dintr-un microbuz cu 20 de pasageri

Tragedia care a dus la pierderea a două vieţi, dar şi la suferinţe majore pentru încă şapte persoane, s-a produs pe 27 august 2012, pe DN 17, la ieşirea din Stroieşti spre Gura Humorului. Dumitru Grămadă, atunci în vârstă de 42 de ani, din comuna Suliţa, judeţul Botoşani, conducea o autocisternă şi, într-o curbă la dreapta, a scăpat colosul de sub control. Cisterna a intrat în coliziune laterală cu microbuzul plin cu pasageri, care venea spre Suceava, de la Ciprian Porumbescu. În urma impactului deosebit de violent, un tânăr de 19 ani a decedat pe loc, fiind proiectat prin geamul microbuzului. Ulterior, la Spitalul Judeţean Suceava a decedat şi şoferul microbuzului, care avea 34 de ani. Alţi şapte pasageri din microbuz au suferit leziuni grave, doi având nevoie de 150-160 de zile de îngrijiri medicale. În microbuz se aflau 20 de pasageri. Marea majoritate a pasagerilor (o parte se aflu în picioare) au suferit, de altfel, vătămări corporale.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Șase tineri din Botoșani trimiși în judecată pentru distrugeri provocate în zona ANL Cișmea!

astăzi, 12:06

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au finalizat cercetările într-un dosar privind săvârșirea infracțiunii de distrugere. Fapta a constat în aceea c...

”112, Poliția e cu noi” la Grădinița de vară din Dorohoi! - VIDEO

astăzi, 11:10

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi- Biroul Rutier au desfășurat marți, 23 iunie, o acțiune informativ-preventivă cu copiii prezenți în cadrul programului Grădinița de...

Peste 100 de kg de deșeuri ridicate de polițiștii botoșăneni, 700 de sancțiuni în valoare de 300.000 de lei după controale în județ! - FOTO

astăzi, 10:58

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei de ordine publică, rutieră, de investigații criminale, în colaborare cu alte instituții ...