Un botoșănean, autorul unui accident cu doi morţi şi şapte răniţi, a scăpat în ultimul moment de puşcărie

Un dosar foarte complex, privind un accident rutier care s-a transformat într-un adevărat carnagiu, s-a finalizat ieri la mai bine de 6 ani din momentul în care a avut loc. 

Curtea de Apel Suceava s-a pronunţat în mod definitiv şi a redus substanţial atât pedeapsa aplicată şoferului vinovat, cât şi cuantumul despăgubirilor către familiile celor decedaţi şi răniţi în accident. Dumitru Grămadă, şoferul vinovat pentru tragedia care s-a petrecut pe 27 august 2012, pe DN 17, la ieşirea din Stroieşti spre Gura Humorului, a fost condamnat la 3 ani de închisoare cu suspendare sub supraveghere. Pedeapsa este mult mai simplă decât cea pronunţată de instanţa de fond, Judecătoria Suceava, care îl condamnase pe Grămadă la 3 ani de închisoare cu executare, relatează Monitorul de Suceava.

 

O diminuare semnificativă s-a înregistrat şi în ceea ce priveşte cuantumul despăgubirilor pe care urmaşii celor decedaţi, dar şi cei care au fost răniţi în accident le vor avea de primit. Potrivit deciziei de ieri, suma daunelor ce va fi plătită se ridică la circa 50.000 de euro, faţă de 160.000 de euro cât stabilise Judecătoria Suceava. 

Doi morţi şi şapte răniţi grav, dintr-un microbuz cu 20 de pasageri

Tragedia care a dus la pierderea a două vieţi, dar şi la suferinţe majore pentru încă şapte persoane, s-a produs pe 27 august 2012, pe DN 17, la ieşirea din Stroieşti spre Gura Humorului. Dumitru Grămadă, atunci în vârstă de 42 de ani, din comuna Suliţa, judeţul Botoşani, conducea o autocisternă şi, într-o curbă la dreapta, a scăpat colosul de sub control. Cisterna a intrat în coliziune laterală cu microbuzul plin cu pasageri, care venea spre Suceava, de la Ciprian Porumbescu. În urma impactului deosebit de violent, un tânăr de 19 ani a decedat pe loc, fiind proiectat prin geamul microbuzului. Ulterior, la Spitalul Judeţean Suceava a decedat şi şoferul microbuzului, care avea 34 de ani. Alţi şapte pasageri din microbuz au suferit leziuni grave, doi având nevoie de 150-160 de zile de îngrijiri medicale. În microbuz se aflau 20 de pasageri. Marea majoritate a pasagerilor (o parte se aflu în picioare) au suferit, de altfel, vătămări corporale.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Emoții pentru absolvenții de liceu: De LUNI încep probele scrise la Bacalaureat!

astăzi, 18:39

La nivelul județului Botoșani, probele scrise din prima sesiune (iunie-iulie) a examenului național de bacalaureat 2026 se vor desfășura în perioada 29 iunie – 2 iulie în 9 cent...

Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii: Militarii botoșăneni pe cea mai înaltă treaptă a podiumului! (Foto)

astăzi, 18:29

Mai mult decât un turneu, o poveste despre pasiune și camaraderie! Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii. Patru zile, cinci echipe, zeci de moment...

Un șofer care nu a oprit la timp pentru odihnă, tras pe dreapta pentru 9 ore la Botoșani!

astăzi, 17:31

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Darabani au oprit pentru control, pe drumul național DN 29A, în comuna Suharău, un ansamblu de autovehicule, condus de un tânăr de 31 de ani,...