Elev de la Colegiul Tehnic "Gh. Asachi", trimis în judecată după ce a încercat să cumpere o notă de trecere!

Elevul de la Colegiul Tehnic "Gheorghe Asachi", din Botoşani, care a încercat să mituiască un profesor pentru a obţine o medie mai mare, a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Botoşani, fiind acuzat de "dare de mită".

Elev în clasa a XII-a, întrucât notele pe care le avea la matematică nu îi asigurau o medie de trecere, s-a gândit că poate să îl înduplece pe profesor.

La mijlocul lunii mai, când dascălul a dat o testare, F.R., de 18 ani, a lipit de una dintre foile lucrării un plic în care era suma de 250 de lei.

În timp ce corecta lucrările, profesorul a găsit plicul şi a anunţat conducerea colegiului care a informat de îndată poliţia despre cele întâmplate.

Tânărul a fost exmatriculat din unitatea de învăţământ, având dreptul de a se reînscrie la o altă şcoală în anul şcolar următor. 

 
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Vedere clară, protecție inteligentă și stil personal: noile direcții în domeniul opticii moderne

astăzi, 17:15

Evoluția stilului de viață modern determină schimbări semnificative în domeniul opticii, iar utilizatorii devin tot mai atenți la calitatea și eficiența soluțiilor pentru corecția vede...

Cum folosești corect freza electrică pentru unghii

astăzi, 17:09

Diferența dintre o unghie bine pregătită și una subțiată ireversibil poate fi de câteva mii de rotații pe minut aplicate greșit. Freza electrică este unul dintre cele mai eficiente inst...

Grindeanu vorbește deja despre primii miniștri: ”Au făcut treabă bună”

astăzi, 14:59

Liderul PSD, Sorin Grindeanu, votat în unanimitate, miercuri, de conducerea partidului pentru a fi propunerea de premier, a vorbit despre două nume care se pot regăsi în Guvernul PSD. ...