Un cetățean austriac în vârstă de 59 de ani reuÈ™eÈ™te să prindă hoÈ›ii la Viena mai ceva ca un poliÈ›ist, relatează ziarulromânesc.at, potrivit stiripesurse.ro. Locul unde "operează" acesta este în special pe MariahilferStraße, una dintre arterele comerciale cele mai cunoscute din capitala Austriei.
Ultimele "victime" ale acestuia au fost doi români, mai scrie aceeaÈ™i sursă. Bărbatul a observat doi cetățeni români, în vârstă de 38 È™i 46 de ani, în timp ce furau dintr-un magazin de îmbrăcăminte È™i a chemat imediat poliÈ›ia. El a urmărit apoi suspecÈ›ii È™i le-a indicat ofiÈ›erilor de unde să-i aresteze pe presupusii hoÈ›i.
La percheziÈ›ie, suspecÈ›ii aveau asupra lor un sac cu produse alimentare È™i unelte pregătite pentru furt, inclusiv un dispozitiv de tăiere laterală È™i un dispozitiv antifurt, un bilet de parcare È™i o cheie pentru maÈ™ină. În timpul căutării ulterioare a maÈ™inii au fost găsite numeroase articole furate: 8 perechi de blugi, articole sportive, È™osete, mănuÈ™i, centuri, cuÈ›ite È™i alte unelte.
Ambii suspecÈ›i au fost denunÈ›aÈ›i pentru furt È™i în prezent sunt în custodia poliÈ›iei.