Petiție către autorități. Moartea trage la sorți oameni din Suceava, Bacău, Neamț, Botoșani, Vaslui!

"Marți, Drumul European care străbate județul Iași și-a luat din nou tributul: patru morți în două accidente teribile. Europeana, cu câte o bandă și jumătate pe sens, a lăsat orfani copii, soți și soții, nepoți. Sute de șoferi care au trecute pe lângă cele două accidente groaznice au putut vedea scene macabre care le-au dat fiori reci pe spinare". 

Petiție către autorități. Moartea trage la sorți oameni din Suceava, Bacău, Neamț, Botoșani, Vaslui!

   Foto: monitorulneamt.ro

Reprezentanții Asociației pentru Protecția Rutieră "Worldstreet" au trimis o petiție către autorități, cerând să se implice mai mult pentru a îmbunătăți infrastrucura rutieră. Marți, patru oameni au murit în urma accidentelor produse pe E58, drumul care face legătura între Iași și Târgu Frumos.

Petiția:

"Noi, ieșenii, ne-am obișnuit să întâlnim moartea pe străzi. În fiecare an, drumurile din Iași și regiunea de est a României își iau tributul în vieți omenești. În drumul lor grăbit către rezolvarea problemelor, oamenii uită de siguranța proprie și a celor de lângă ei.

 

Marți, Drumul European care străbate județul Iași și-a luat din nou tributul: patru morți în două accidente teribile. Europeana, cu câte o bandă și jumătate pe sens, a lăsat orfani copii, soți și soții, nepoți.

Sute de șoferi care au trecute pe lângă cele două accidente groaznice care au avut loc în aceeași zi pe drumul European au putut vedea scene macabre care le-au dat fiori reci pe spinare. Corpuri zdrențuite, însângerate și dezgolite întinse pe asfalt. Carcase de mașini parcă lovite de obuze de tanc: în partea de est a României își pierd viața mai mulți oameni decât în războiul din Ucraina.

Pe drumurile din Iași, moartea trage la sorți oameni din toate regiunile estice: Suceava, Bacău, Neamț, Botoșani, Vaslui. Aceștia devin repede o statistică.

Noi, ieșenii, ne-am obișnuit să întâlnim moartea pe străzi. Ne facem cruce, și, cel mult, mulțumim Cerului că nu am fost noi cei trași la sorți. Apoi uităm.

Da, avem nevoie de drumuri mai bune, de autostrăzi, indiferent în ce direcție. Dorim ca membrii Guvernului să se uite și peste umărul lor, în partea de est a României.

Dorim ca statul să ne asigure dreptul de a circula pe o infrastructură de calitate pentru a mări șansele ca oamenii care circulă pe aceste drumuri să supraviețuiască. Dorim drumuri marcate corect pe margini cu vopsea de calitate și durabilă. Dorim drumuri cu mai multe benzi. Pe drumul European nu poți depăși în siguranță un camion. Dorim autostrăzi, măcar pentru nepoții noștri".

Asociația pentru Protecția Rutieră ”Worldstreet”

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...