Incendiu la o casă din Bucecea. Update: Două persoane au fost preluate cu ambulanța, prezentând arsuri grave

Pompierii botoșăneni au fost solicitați sa intervină, în această seară, pentru stingerea unui incendiu care a cuprins o casa în orașul Bucecea, pe strada Învăţător Vasiliu.

Din primele informații, în locuință ar fi fost o persoana imobilizata la pat.

“La fața locului s-au deplasat atât pompierii voluntari din oraș, cât și pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Botoșani, cu trei autospeciale cu apă și spumă”, au declarat reprezentanții ISU Botoșani.

 

Persoana a fost scoasă din casa de către vecini, intoxicată cu fum și respira greu, iar la fata locului s-au deplasat și un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță.

Update:

La locul evenimentului au fost identificate două victime, găsite conștiente de către forțele de intervenție. Este vorba despre o femeie de 65 de ani și un bărbat de 43 de ani, intoxicați cu fum, care prezentau arsuri grave, la sosirea pompierilor. 

La prima evaluare, efectuată la fața locului, femeia a suferit arsuri de gradele 1,2 și 3 pe față, membrele superioare și partea posterioară a toracelui (aprox. 35%), iar barbatul prezenta arsuri de gradele 1, 2 si 3 pe fata și membrele superioare.

Victimele au fost preluate de echipajele Serviciului de Ambulanță Județean și transportate la spital.

Incendiul este stins. Au ars o parte din bunurile dintr-o cameră. Cel mai probabil, incendiul s-a produs din cauza unei lumânări aprinse lasată nesupravegheata lângă materiale combustibile.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...