PoliÅ£iÅŸtii din BotoÅŸani au efectuat cinci percheziÅ£ii la principalii suspecÅ£i în cazurile furturilor din locuinţă comise pe raza judeÅ£ului.
PoliÅ£iÅŸtii Inspectoratului de PoliÅ£ie JudeÅ£ean BotoÅŸani, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria BotoÅŸani, au efectuat 4 percheziÅ£ii domiciliare ÅŸi una la o casă de amanet de pe raza municipiului IaÅŸi, la principalii suspecÅ£i în cazurile furturilor din locuinţă comise pe raza judeÅ£ului BotoÅŸani.
Din cercetări a rezultat faptul că, în perioada 14-23.11.2017, doi bărbaÅ£i de 23, respectiv 27 de ani, din municipiul IaÅŸi, ar fi pătruns prin efracÅ£ie ÅŸi sustras bunuri din mai multe locuinÅ£e din municipiul BotoÅŸani.
Cu ocazia percheziÅ£iilor au fost găsite ÅŸi ridicate în vederea continuării cercetărilor mai multe bunuri (aparatură electronică, bijuterii, ceasuri ÅŸi telefoane mobile) despre care există suspiciunea că provin din comiterea de furturi din municipiul BotoÅŸani.
Faţă de cei doi, instanÅ£a de judecată a dispus în data de 24.11.2017 arestarea preventivă pentru o perioadă de 30 de zile.
Prejudiciul cauzat prin activitatea infracţională este de 60.000 euro.
În cauză se continuă cercetările sub aspectul săvârÅŸirii infracÅ£iunilor de furt calificat, tentativă ÅŸi complicitate la furt calificat.
La percheziţii au participat 10 poliţişti de investigaţii criminale şi luptători SAS din IPJ Botoşani, aceştia beneficiind şi de colaborarea poliţiştilor din IPJ Iaşi.