"S.O.S.: Cosula" la Festivalul Internaţional Eco-Etno-Folck-Film

În perioada 25-29 august 2010 are loc Festivalul Internaţional Eco-Etno-Folck-Film, ediţia a XII- a, care se va desfăşura la Casa de Cultură Ţărănească din comuna Slătioara, judetul Vâlcea, şi care este organizat de Fundaţia "Nişte ţărani".
 
Festivalul este deschis filmelor documentare artistice, reportajelor, precum şi filmelor de scurtmetraj de până la 30 de minute, pe teme care aparţin fie categoriei ecologico-turistice, fie categoriei etnografico-folclorice, cu participarea realizatorilor din ţară şi din afara ţării (Anglia, Spania, Italia, Portugalia,Franţa).

Filmul "S.O.S: Coşula" - având ca realizator pe Margareta Mihalache, referent de specialitate la Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Botoşani, a fost selectat pentru faza finală de juriul internaţional al Festivalului – urmând să fie prezentat în ziua de 26.08.2010 în cadrul vizionării filmelor intrate în competiţie.

Realizatoarea filmului s-a bucurat de consultanţă ştiinţifică din partea muzeografului Ionel Bejenaru, de la Muzeul Judeţean Botoşani, şi a prof. dr. Gheorghe Macarie, de la Universitatea "Al. I. Cuza" din Iaşi.
 
"Dacă va fi auzit, S.O.S: Coşula ar conduce la întregirea Patrimoniului Cultural Naţional, la creşterea semnificaţiei sale valorice, demersul filmului fiind motivant, pledând şi pentru o cauză oportună şi stringentă", a precizat muzeograful Ionel Bejenaru.
 

 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...