Opt voluntari ai Asociației Happy din diferite zone ale orașului vor face cumpărături în locul bătrânilor din Botoșani

După ce a reușit punerea în funcțiune a Tunelului dezinfectant din incinta Spitalului Județean de la Botoșani, Asociația Happy a anunțat că a relansat campania pentru evitarea contractării virusului COVID-19.

“Având în vedere că virusul este foarte periculos pentru persoanele în vârstă, am reușit să ne organizăm și să continuăm campania noastră. Măsurile de prevenție sunt esențiale pentru evitarea contractării virusului COVID-19” a anunțat Asociația Happy.

 

Membrii Asociației au explicat că au informat o mare parte din asociațiile de locatari despre demersurile pe care le fac în prezent pentru distanțarea socială și ajutorarea bătrânilor, dar și faptul că s-au pregătit de distribuit în jur de 1000 de afișe la intrarea în blocuri în diferite zone ale orașului, precum și cabinete medicale, spitale, farmacii etc.

Asociația a anunțat și că a pus în funcțiune două numere de telefon unde persoanele vizate pot suna și cere ajutorul.

“Opt voluntari din diferite zone ale orașului vor face cumpărături pentru ei sau le vor oferi ajutorul în funcție de nevoile fiecăruia. Două mașini igienizate permanent vor livra cumpărăturile in cutii speciale având ca utilitate transportul hrănii și a produselor alimentare, fiind dezinfectate permanent, direct până la ușa beneficiarilor. Pentru a reduce riscurile de contaminare, se vor folosi doar sacose proprii, măști de protecție și mănuși. Șoferii care livrează nu vor merge la cumpărături, vor face numai livrarea către beneficiar”, au mai adăugat membrii asociației.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”

astăzi, 13:20

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...