#șîeu: A apărut imnul campaniei "România vrea autostrăzi" - VIDEO

#șîeu: A apărut imnul campaniei "România vrea autostrăzi" - VIDEO

 Ștefan Mandachi  

Imnul a fost lansat de Trupa 9 & Vikloth "împreună cu prietenii". În clip apare și inițiatorul campaniei pentru autostrăzi, omul de afaceri sucevean Ștefan Mandachi. 

Campania "România vrea autostrăzi", promovată sub hashtagul #șîeu, are începând de miercuri seara și un imn oficial. Clipul se numește "#șîeu" și este interpretat de TRUPA 9 feat. Vikloth. Videoclipul începe cu Ștefan Mandachi, cel de la care a pornit campania "România vrea autostrăzi", stând pe o bordură. "Te-ai săturat? Șî eu. Fii Tu! Fii tu!", spune Mandachi.

 

Melodia, considerată a fi o "piesa manifest", este prezentată drept "imnul oficial al campaniei "România vrea autostrăzi", #șîeu".

VERSURILE imnului:

De mic am văzut la noi ce se poartă
Când drumul spre școală era din baltă-n baltă
În spatele blocului ne făceam o poartă
Fotbalul jucat pe pământ nu se uită niciodată
Nu s-au schimbat multe în jungla urbană
Tot cu lut pe papuci și în Uniunea Europeană
Oriunde te duci acasă te așteaptă o mamă
Dar o casă furată din interior se destramă
România e casa mea și văd cum geme de durere
Când îi mor nevinovați fii pe șosele
O țară e un organism viu și drumurile îi sunt vene
Care o pot secătui sau îi dau putere
Contracte aranjate, studii de fezabilitate
Ați văzut în autostrăzi doar pentru voi oportunitate
La alegeri nu se vor mai întâlni hoții cu proștii
Șî eu vreau autostrăzi pentru noi și copiii noștri

Șî eu cred c-avem o țară minunată
Șî eu port în suflet România adevărată
A cui e oare vina că speranța moare?
Strigă acum dacă te doare
Dacă te doare, dacă te doare

De la Iași până în vest îmi plătesc toate păcatele
Tre’ să ocolesc oi și vaci prin toate satele
Vreau să plec dar stau în trafic și mă învârt în cerc
În secolul vitezei mă mișc în ritm de melc
Responsabilii sunt în pană de idei dar fură curent
Hai, Dorele, mai cu talent!
Nici Dorei n-am văzut, că nu-s prevăzuți în buget
România vrea autostrăzi reale, nu doar în proiect
Parcă e un blestem de care românii nu mai scapă
Din groapă-n groapă până-i bagă în ultima groapă
Ore în plus la volan zici că-s însurat cu mașina
Cine-mi dă anii pierduți?, nimeni nu-și asumă vina!

 

Șî eu cred c-avem o țară minunată
Șî eu port în suflet România adevărată
A cui e oare vina că speranța moare?
Strigă acum dacă te doare
Dacă te doare, dacă te doare

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Libidoul scăzut: factori la care nu te gândești

Thursday, 25 June 2026

Ce înseamnă libidoul Libidoul este pur și simplu nivelul tău de dorință sexuală, iar el variază natural de la o perioadă la alta. Nu e o constantă pe care o ai sau o pierzi definitiv...

NOAPTEA TRECUTĂ! Foc aprins în stradă, la Ghetouri. Polițiștii au intervenit imediat!

Thursday, 25 June 2026

În noaptea de 24 iunie, în jurul orei 23:00, polițiștii au observat pe una dintre camerele de supraveghere instalate în Parcul Tineretului, zona ghetourilor, un grup format din fem...

AJPIS Botoșani: Ajutoare de urgență pentru 24 de familii și persoane singure care se află în situații de necesitate!

Thursday, 25 June 2026

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Botoșani a efectuat plata ajutoarelor de urgenţă acordate prin Hotărâre de Guvern, în valoare totală de 94.500 de lei, pent...