Raed Arafat spune că MAI trebuie să preia personalul civil al SMURD pentru că primăriile nu mai au bani pentru salariile lor

Ministerul Afacerilor Interne vizează preluarea personalului echipajelor civile SMURD, deoarece o parte riscă să se închidă, din cauză că primăriile nu mai au suficienți bani pentru salarii, spune Raed Arafat, transmite Mediafax.

Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, a fost întrebat, sâmbătă, la Alba Iulia, de jurnaliști, despre situația a două stații SMURD de la Arad, care riscă să se închidă, el explicând, apoi, că este vorba de echipaje civile.

 

”Noi când am înființat SMURD-ul au fost două tipuri de echipaje. Un număr mic de echipaje civile, care a fost cofinanțat cu autoritățile locale. Ce înseamnă asta: că un grup de primării au plătit personalul, care l-am instruit, iar mașina, combustibil, tot, vine de la bugetul de stat, prin Unitatea de Primiri Urgențe sau prin Inspectoratul pentru Situații de Urgență. Începând din acest an, chiar sfârșitul anului trecut, aceste echipaje civile au început să aibă probleme, primăriile ridicând problema că nu mai pot finanța salariile personalului. Deja avem una închisă, Podul Iloaiei, și sunt două în discuții la Arad”, a spus Arafat.

Secretarul de stat în MAI a adăugat că se caută soluții, pentru că și în județul Mureș sunt 6-7 echipaje de acest tip, iar Consiliul Județean le-a preluat și le susțin, dar doar până la sfârșitul anului.

”Va trebui găsită o soluție. Soluția optimă, din punctul nostru de vedere, este preluarea personalului la Inspectoratul General pentru Situații de Urgență. Acest lucru trebuie să fie făcut pe baza unui act legislativ. Pe asta lucrăm acum, să vedem care e soluția urgentă care putem să o facem, să nu pierdem în jur la 30 de echipaje”, a mai spus Arafat.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”

astăzi, 13:20

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...