Profesorul de informatica de la Stefanesti, avertizat de Politie cu privire la comportamentul sau!

Profesorul de informatica de la Grupul Scolar din Stefanesti, acuzat ca ar fi agresat fizic si verbal o eleva de clasa a X-a, a ajuns si in atentia Politiei. Parintii fetei au depus o plangere, iar politistii au confirmat fapta acestuia.   

Cu toate acestea, dascalul a primit doar un avertisment in scris din partea oamenilor legii, cu privire la "corectarea si controlarea limbajului si modul de comportament fata de elevi pe timpul orelor de curs. Totodata, acestuia i s-a pus in vedere ca pe viitor sa respecte normele de conduita sociala".  

Si conducerea unitatii de invatamant a pornit o ancheta si in functie de concluzii se vor dispuse si masuri in consecinta in cazul profesorului de informatica.  

Intrucat de la inceputul anului scolar acesta a fost mai mult in concediu medical, si in aceasta  perioada fiind in aceeasi situatie, conducerea scolii a fost nevoita sa numeasca un profesor suplinitor in locul acestuia, pentru ca elevii sa nu ramana in urma cu materia.  

"Procedura normală este ancheta si, in final, daca va recidiva domnul profesor si daca domnul director a parcurs normal pasii pe care trebuie sa-i parcurga probabil solutia, pe care nu ne-o dorim, pentru ca ma gandesc la domnul profesor si la calitatea sa de om si de fost profesor universitar, dar probabil ca va fi indepartat de la catedra", a precizat Daniel Botezatu, inspector general adjunct in cadrul ISJ.  

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...