Ministrul Sanatatii ii asigura pe medicii de familie ca nu vor da faliment

Ministrul Sanatatii, Ion Bazac, ii asigura pe medicii de familie ca bugetul Sanatatii pe anul 2009 va avea un impact minim asupra cabinetelor in care acestia isi desfasoara activitatea si ca performantele in asistenta medicala primara vor fi recompensate.

"Avem solutii pentru compensarea finantarii medicilor de familie. Voi recompensa performanta in asistenta medicala primara prin corelarea veniturilor medicului de familie cu volumul si calitatea serviciilor medicale furnizate. Exista deja doua programe nationale, screeningul de cancer de col uterin si cel de preventie al bolilor cardiovasculare, pe care le vom derula cu medicii de familie", a precizat Ion Bazac, citat de ziare.com.

Medicii de familie sustin ca 95% din banii pentru aceste programe sunt pentru investigatii medicale, iar banii care revin cabinetelor medicale sunt insuficienti.

"In plus, in 2009, doar 15% din numarul femeilor care se incadreaza in cele doua programe vor fi evaluate, pentru ca nu avem destui citologi autorizati care sa efectueze examenele medicale", a spus presedintele Societatii Nationale a Medicilor de Familie, dr. Rodica Tanasescu

Reprezentantii medicinei primare se tem ca mai mult de jumatate dintre cabinetele de medicina de familie vor falimenta, pana in aprilie, in conditiile scaderii bugetului cu 40%, in 2009, si a cresterii cheltuielilor in functie de cursul euro.

Medicii de familie vor trage primul semnal de alarma catre autoritati, in perioada 18-20 februarie, cand vor intra in concediu de odihna, fara inlocuitori, si vor afisa anunturi pentru pacienti, prin care ii informeaza de posibilitatea desfiintarii cabinetelor medicale.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

LOC DE DAT CU…EPIGRAMA (413)

astăzi, 10:12

NEMERNOLOGIA, O NOUÄ‚ DISCIPLINÄ‚   Trei autori, Steven B. Green, Dennis LaValle È™i Chris Iluminati,  au pus minte lângă minte È™i au scris un tratat cu un titlu interesant, ce...

Adolescent în stare critică, după ce s-a înecat în iazul din Guranda. Un pompier și fiul său l-au salvat!

astăzi, 09:45

Băiatul de 16 ani, dispărut în apele iazului din Guranda, a fost scos la mal de un tânăr de 20 de ani, fiul unui pompier, È™i resuscitat de acesta împreună cu tatăl său È™i alÈ...

Avarie majoră la Stația de la Ștefănești: 12 ore fără apă pentru mii de locuitori din Botoșani!

astăzi, 09:38

S.C. Nova Apaserv S.A. BotoÈ™ani informează utilizatorii că, în cursul nopÈ›ii de 27 spre 28 iunie 2026, s-a produs o avarie majoră la conducta de aducÈ›iune apă brută cu diametrul DN 560 m...