În liniște, Poșta Română a hotârit să NU mai livreze pensiile și alocațiile suspecților de coronavirus. În această seară a revenit asupra deciziei

Directorul General al Poștei Române, Horia Grigorescu, a transmis un comunicat către oficiile poștale prin care le este solicitat poștașilor să nu mai livreze pensiile și alocațiile către cetățenii aflați în carantină din cauza coronavirusului.

Situația putea fi una de necrezut pentru acești oameni: pe de o parte nu-și mai primesc drepturile financiare cuvenite, iar pe de altă parte sunt obligați de lege să nu-și părăsească domiciliul, aflându-se în carantină.

 

În această seară, într-un comunicat, Poşta Română a anunțat că ”îşi reafirmă rolul de partener social, atât al instituţiilor publice, cât, mai ales, al cetăţenilor”, și a revenit asupra deciziei, deci pensiile vor fi livrate ca și până acum, fără intermitențe.

”Referitor la decizia de a suspenda livrarea trimiterilor către adresele poștale în care se află persoane în carantină sau autoizolare, precizăm că a fost o decizie cu aplicabilitate limitată, până la momentul la care instituţiile abilitate urmau să ne transmită modalitatea de lucru stabilită, în vederea colaborării cu Direcţiile Judeţene de Sănătate Publică, acestea urmând să transmită periodic lista cu persoanele care se află în situaţiile mai sus menţionate.

În acest moment, ca urmare a discuţiilor cu reprezentanţii Ministerului Sănătaţii s-a stabilit faptul că nu există riscul de contaminare, atâta timp cât distribuirea prestaţiilor sociale către persoanele aflate în autoizolare se realizează de către poştaşii dotaţi cu echipament, măşti, mănuşi şi ochelari de protecţie.

Pentru cazurile excepţionale şi anume persoane care sunt deja internate în spital, există posibilitatea întocmirii unei procuri în baza careia aparţinătorii vor putea ridica prestaţiile sociale cuvenite, precum şi toată corepondenţa. Reamintim că suntem în contact permanent cu autorităţile locale abilitate şi cu Direcţiile Judeţene de Sănătate Publică şi menţionăm că, până în acest moment, niciun beneficiar de prestaţii sociale nu a fost afectat şi nici nu anticipăm să existe vreun caz în care vreun client să nu işi primească drepturile cuvenite.

Aceste măsuri vizează protejarea angajaților noştri, dar şi protejarea populaţiei, limitând astfel răspândirea cu noul tip de Coronavirus. Poşta Română îşi reafirmă, astfel, rolul de partener social, atât al instutuţiilor publice, cât, mai ales, al cetăţenilor”, se arată într-un comunicat de presă transmis de Poșta Română.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

O biserică din Botoșani sărbătorește 200 de ani de existență, PS Nichifor Botoșăneanul va oficia Sfânta Liturghie aniversară

astăzi, 10:39

Biserica „Întâmpinarea Domnului” (Roset) din municipiul Botoșani va marca, în anul 2026, împlinirea a două secole de existență și slujire neîntreruptă &...

Alertă METEO astăzi, la Botoșani: Cod Galben de caniculă, sfaturi de la ISU pentru a face față căldurii!

astăzi, 10:23

Administrația Națională de Meteorologie a actualizat prognoza și a emis un cod galben de temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat, valabil pentru județul Botoșani, astăz...

Succes răsunător pentru Botoșani la Festivalul „Armonii pe Coline Ieșene”! - FOTO

astăzi, 10:13

În weekend, Iașul a devenit capitala muzicii românești, găzduind o nouă ediție a Festivalului „Armonii pe Coline Ieșene”. Peste 100 de concurenți din întreaga țar...