GREVĂ GENERALĂ la Spitalul Județean Mavromati!

Angajații Spitalului Județean Mavromati, membri ai Federației Sanitas, intră, de luni, 31 octombrie, în grevă generală pe termen nelimitat.  

Potrivit Liei Temciuc, liderul sindical al Sanitas de la Spitalul Mavromati, doar o treime din personal va lucra, pentru a asigura urgențele, dar și tratamentul bolnavilor internați. Ceilalți salariați vor întrerupe activitatea pe termen nelimitat și vor protesta în curtea unității spitalicești.

"De luni intrăm în grevă generală pe termen nelimitat. Se va întrerupe activitatea și se va lucra doar o treime, așa după cum spune legea. Revendicările sunt aceleași ca și la acțiunile de protest anterioare, nu s-a rezolvat nimic", a declarat Lia Temciuc. Potrivit acesteia, va fi afectată activitatea de pe secțiile spitalului, nu și cea din Ambulatoriul de specialitate.

Principalele nemulțumiri ale angajaților din sistemul sanitar sunt legate de salarizare. Sindicaliștii susțin că noile reglementări privind salarizarea din sistemul bugetar a dus la inechități majore și cer, totodată, introducerea personalului tehnic şi administrativ în OUG 20/2016. De asemenea, angajaţii Spitalului Mavromati cer respect şi un program de lucru uman. 

Grevă generală va fi luni și în celelalte spitale din țară.

Citește și GREVĂ de avertisment în sistemul sanitar botoşănean! FOTO- VIDEO 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

VIDEO! Percheziții în două localități din Botoșani, arme ridicate de polițiști!

astăzi, 12:59

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase au pus în executare două mandate de percheziție domiciliară la persoane bănuite de com...

Comunicat de presă finalizare proiect - PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!

astăzi, 12:21

UAT COMUNA MIHĂLĂȘENI, în calitate de beneficiar anunță finalizarea proiectului „Construirea și dotarea unui centru de zi pentru copiii aflați în situație de risc de separare...

Crește vârsta de pensionare în România, din iulie 2026!

astăzi, 11:19

Din 1 iulie 2026, vârsta de pensionare în România crește din nou, conform calendarului stabilit prin lege. Această majorare face parte dintr-un proces gradual de armonizare a v&aci...