Gireada a votat motiunea PDL: "Cum să votez împotriva propriului Guvern?", se miră parlamentarul de Botoșani!

Moţiunea simplă a PDL pe tema Oltchim a fost votată, marţi, favorabil, de 16 deputaţi PNL, 3 ai PSD şi unul al Minorităţilor Naţionale, celelalte 58 de voturi "pentru" aparţinând opoziţiei.
 
De asemenea, un reprezentant al PDL, George Ionescu, a votat împotriva moţiunii.
 
Liberalii care au votat moţiunea Oltchim sunt Marin Anton, Vasile Berci, Anton Doboș, Traian Dobrinescu, Stelian Nechita Dolha, Graţiela Gavrilescu, Dumitru Verginel Gireadă, Virgil Guran, Nicu Marcu, Viorica Marcu, Daniel Iane, Alexandri Nicolae, Ancuţa Pocora, Raluca Surdu, Vasile Varga şi Hubert Thuma.
 
Potrivit unor surse parlamentare, liberalii care au votat în favoarea moţiunii au făcut acest lucru din greşeală. Liderul grupului PNL, Dan-Radu Ruşanu, nu a fost prezent, iar Victor Paul Dobre, care l-a înlocuit, le-a indicat eronat liberalilor cum să voteze la moţiune, au relatat sursele. 16 dintre deputaţii liberali prezenţi, printre care și deputatul botoșănean Verginel Gireadă, au urmat indicaţia greşită a lui Dobre şi au votat, astfel, în favoarea moţiunii.

"Nu mai rețin ce am votat, că au fost dezbătute 200 de proiecte, timp de mai multe ore. Dacă am votat pentru,a fost o greșeală. Cum să votez împotriva propriului Guvern?", se miră Verginel Gireadă. 
 
De la PSD, moţiunea Oltchim a fost votată de Mădălin Voicu, Anghel Stanciu şi Marius Manolache.
 
Deputatul Grupului Minorităţilor Slavomir Gvozdenovici a votat în favoarea moţiunii.
 
Deputaţii UDMR prezenţi s-au abţinut de la vot.

 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Șase tineri din Botoșani trimiși în judecată pentru distrugeri provocate în zona ANL Cișmea!

astăzi, 12:06

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au finalizat cercetările într-un dosar privind săvârșirea infracțiunii de distrugere. Fapta a constat în aceea c...

”112, Poliția e cu noi” la Grădinița de vară din Dorohoi! - VIDEO

astăzi, 11:10

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi- Biroul Rutier au desfășurat marți, 23 iunie, o acțiune informativ-preventivă cu copiii prezenți în cadrul programului Grădinița de...

Peste 100 de kg de deșeuri ridicate de polițiștii botoșăneni, 700 de sancțiuni în valoare de 300.000 de lei după controale în județ! - FOTO

astăzi, 10:58

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei de ordine publică, rutieră, de investigații criminale, în colaborare cu alte instituții ...