Din august, polițiștii români vor fi dotați cu camere video ca Poliţia Metropolitană din Londra

Din luna august poliţiştii vor putea dovedi mai uşor comportamentele agresive sau inadecvate la adresa lor iar acest lucru pentru că România încearcă să facă tot mai mulți pași pentru a ajunge din urmă țările europene.

Autoritățile ar urma să cheltuie 18 milioane de lei pentru achiziționarea a 12.000 de camere video iar Inspectoratul General al Poliției Române a semnat deja contractul de achiziție.

Poliţiştii români vor purta asupra lor aceste camere doar în timp ce poartă uniforma, asemenea armamentului. Camerele vor ajunge la agenţii din teren, care le vor ataşa pe uniformă în momentul în care intră în tură, deci atunci când îşi preiau şi armamentul, și vor fi predate la finalul programului.

 

Ministrul de Interne, Marcel Vela, a anunțat că autoritățile române au hotărât să achiziționeze acelaşi model de camere de corp folosite şi în Marea Britanie, mai exact de Poliţia Metropolitană din Londra. Imaginile surprinse de acestea se vor descărca într-un sistem central în momentul în care agentul ajunge înapoi la bază. Imaginile de la intervenţii vor fi folosite ca probe în anchete şi pot fi de ajutor şi atunci când un cetăţean e abuzat de forţele de ordine. Conform legii, imaginile vor putea fi accesate doar în cazul unui proces.

Camerele poliţiştilor români vor putea fi observate foarte uşor pentru că vor avea mărimea unui telefon mobil, iar ultrajul sau abuzurile vor putea fi dovedite mai ușor în instanță.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Magazinele cu produse ”second hand”, în vizorul polițiștilor botoșăneni!

astăzi, 13:10

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au organizat o acțiune pentru verificarea legalității unităților economice cu profil de vânzare a bunurilor &...

„L-am primit cadou”: explicația unui moldovean prins cu un permis de conducere fals la frontieră!

astăzi, 12:55

Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Stânca efectuează cercetări în privința unui cetățean moldovean, asupra căruia a fost descoperit un permis de ...

Soluție DEFINITIVĂ în procesul primarului Cosmin Andrei – Decizia Curții de Apel Suceava!

astăzi, 11:56

După un lung șir de amânări, magistrații Curții de Apel Suceava au dat astăzi, 22 iunie, soluția în cazul procesului în care este edilul municipiului Botoșani, Cosmin Andrei ...