Din august, polițiștii români vor fi dotați cu camere video ca Poliţia Metropolitană din Londra

Din luna august poliţiştii vor putea dovedi mai uşor comportamentele agresive sau inadecvate la adresa lor iar acest lucru pentru că România încearcă să facă tot mai mulți pași pentru a ajunge din urmă țările europene.

Autoritățile ar urma să cheltuie 18 milioane de lei pentru achiziționarea a 12.000 de camere video iar Inspectoratul General al Poliției Române a semnat deja contractul de achiziție.

Poliţiştii români vor purta asupra lor aceste camere doar în timp ce poartă uniforma, asemenea armamentului. Camerele vor ajunge la agenţii din teren, care le vor ataşa pe uniformă în momentul în care intră în tură, deci atunci când îşi preiau şi armamentul, și vor fi predate la finalul programului.

 

Ministrul de Interne, Marcel Vela, a anunțat că autoritățile române au hotărât să achiziționeze acelaşi model de camere de corp folosite şi în Marea Britanie, mai exact de Poliţia Metropolitană din Londra. Imaginile surprinse de acestea se vor descărca într-un sistem central în momentul în care agentul ajunge înapoi la bază. Imaginile de la intervenţii vor fi folosite ca probe în anchete şi pot fi de ajutor şi atunci când un cetăţean e abuzat de forţele de ordine. Conform legii, imaginile vor putea fi accesate doar în cazul unui proces.

Camerele poliţiştilor români vor putea fi observate foarte uşor pentru că vor avea mărimea unui telefon mobil, iar ultrajul sau abuzurile vor putea fi dovedite mai ușor în instanță.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Emoționant - Gesturi de omenie față de un pelerin, la granița cu Republica Moldova! ”Bunătatea nu costă nimic, dar prețuiește enorm!”

astăzi, 14:43

Astăzi, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți Prut s-a prezentat un bărbat care dorea să treacă în Republica Moldova pentru a ajunge la o mănăstire din zonă. Venea tocmai de...

Viață distrusă: Copilă de 16 ani exploatată sexual, la Dorohoi, de un adolescent de aceeași vârstă!

astăzi, 14:06

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Botoșani, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism - Bir...

A murit Lăzărică, artistul care a iubit muzica mai presus de sine: ”Să ne ierți pe toți, om drag și bun!”

astăzi, 13:38

Folclorul botoșănean este în doliu după trecerea la cele veșnice a celui cunoscut de toți drept „Nenea Lazărică”. Omul care și-a dedicat o parte importantă din viață ...