DECIZIE de ultimă oră a autorităților: Spitalul Municipal din Dorohoi va fi transformat în unitate COVID, Maternitatea „scapă”

Grupul de Suport Tehnic din cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) din Botoșani a schimbat radical decizia privind înființarea unui spital de tip Covid în municipiul-reședință de județ.

În urma unei analize mai aprofundate, s-a hotărât ca Spitalul Municipal din Dorohoi să fie unitatea dedicată tratării pacienților infectați cu coronavirus.

Autoritățile s-au întâlnit duminică, deliberând ca spitalul din Dorohoi să fie transformat și dotat, în aceste zile, cu toată aparatura necesară. 

 

Amintim că un val de nemulțumiri au fost exprimate în rândul cadrelor medicale din Maternitate, secția vizată inițial pentru transformare.

De cealaltă parte, surse susțin că managerul spitalului din Dorohoi a contestat orice modificare în structura unității, după ce au ajuns la el informațiile potrivit cărora personalul medical al Maternității urma să fie mutat în cadrul acestuia, telefonând și amenințând cu demisii în masă conducerea Secției de Ginecologie, imediat după scandalul izbucnit.

Revenim cu explicațiile oficiale.

UPDATE, 16:35:

Centrul Județean de Comunicare confirmă decizia, aducând noi precizări.

„Având în vedere evoluția situației epidemiologice și evaluarea riscului de sănătate publică pentru perioada următoare, care indică o creștere a numărului de persoane cu coronavirusul SARS-CoV-2, s-a stabilit ca Spitalul Municipal Dorohoi să înlocuiască Secția de Obstetrică și Ginecologie a Spitalului de Urgență Mavromati Botoșani, iar în urma analizării spitalelor din județul Botoșani, s-a stabilit Spitalul de Recuperare “Sfântul Gheorghe” Botoșani și Spitalul de Pneumoftiziologie ca unități sanitare de nivel doi”, transmite CJC Botoșani.

 

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...