De astăzi, 15.000 de euro pentru creșterea eficienței energetice a caselor din România

Ministerul Mediului a lansat astăzi Programul de finanțare Casa Eficientă Energetic, prin care proprietarii de case din România vor putea primi finanțare de până la 15.000 de euro. În total, se estimează că aproximativ de 9.000 de case vor beneficia de acest program.

Scopul programului este reducerea consumului de energie din casele românilor și a emisiilor de gaze cu efect de seră - creșterea eficienței energetice și/sau utilizarea energiei din surse regenerabile, potrivit unui comunicat al Ministerului Mediului.

 

În program se pot înscrie proprietarii de apartamente din clădiri cu cel mult 3 niveluri.

Aceștia pot beneficia de o primă energetică în valoare de maximum 15.000 de euro (aproximativ 70.000 de lei).

Finanțarea nerambursabilă decontează 60% din costul unor astfel de lucrări, dar nu mai mult de 15.000 de euro.

Programului Casa Eficientă Energetic vizează instalarea de ferestre izolante, izolarea acoperișului, a pereților exteriori, montarea unei centrale mai eficiente, a panourilor solare, sisteme de ventilație, corpuri de iluminat cu LED, senzori de mișcare, robineți și conducte noi etc.

Condiția eligibilității proiectului este ca eficiența energetică a locuinței să crească, după implementarea acestuia, cu cel puțin o clasă energetică.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, vine astăzi la Dorohoi!

astăzi, 09:27

La Dorohoi se inaugurează astăzi, 25 iunie, prima creșă realizată de Compania Națională de Investiții (CNI). La eveniment va fi prezent ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Admin...

Un secol de viață pentru Bunica Eugenia: A fost sărbătorită de toată comunitatea!

astăzi, 09:06

Momente emoționante în comuna Suharău, unde bunica Eugenia Căldăruș a sărbătorit împlinirea venerabilei vârste de 100 de ani. O viață întreagă dedicată muncii, fa...

Parchetul European face o anchetă în România, după o fraudă legată de proiecte Erasmus!

astăzi, 08:44

Președintele și vicepreședintele unei asociații din România sunt vizați de o anchetă derulată de Parchetul European, fiind acuzați că au folosit documente falsificate pentru a deturna b...