Cei mai bogaţi oameni ai planetei au pierdut peste 440 de miliarde de dolari în numai o săptămână

444 miliarde de dolari au pierdut în ultima săptămână cei mai bogați 500 de oameni din întreaga lume. Averea combinată a celor mai bogaţi oameni ai planetei a scăzut pe măsură ce epidemia de coronavirus a continuat să se extindă, generând o panică ce a afectat pieţele bursiere din întreaga lume.

Indicele bursier american Dow Jones Industrial Average a pierdut peste 12%, cea mai gravă scădere înregistrată în decursul unei săptămâni după criza financiară din 2008. Deprecierile înregistrate la nivel global au şters mai mult de 6.000 de dolari de pe pieţele bursiere, transmite Bloomberg.

 

Potrivit Bloomberg Billionaires Index, primii trei cei mai bogaţi oameni ai planetei, Jeff Bezos, Bill Gates şi Bernard Arnault, au suferit cele mai mari pierderi, averea lor combinată scăzând cu aproape 30 de miliarde de dolari.

Pe locul patru în topul pierderilor este Elon Musk, a cărui avere s-a diminuat cu nouă miliarde de dolari, după ce acţiunile companiei sale Tesla Inc. au scăzut după ce la începutul anului au înregistrat o creştere abruptă.

Oficialii din domeniul medical se chinui să ţină sub control epidemia de coronavirus însă Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) a evitat până acum să declare că este vorba de o pandemie.

Aproximativ 80% din miliardarii incluşi în clasamentul Bloomberg al celor mai bogaţi oameni ai planetei sunt pe pierdere în acest an, inclusiv cei ale căror afaceri au fost puternic afectate de epidemia de coronavirus.

De exemplu, preşedintele Carnival Corp., Micky Arison a pierdut un miliard de dolari într-o săptămână în condiţiile în care cel mai mare operator de nave de croazieră a fost nevoit să ţină în carantină pasagerii de pe una din navele sale aflate în Japonia, unde cel puţin cinci pasageri au decedat.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Cu Doina Federovici în echipă, Sorin Grindeanu anunță că PSD este gata să formeze un guvern!

astăzi, 14:09

Partidul Social Democrat a deschis marți, 23 iunie, noua rundă de consultări de la Palatul Cotroceni, convocată de președintele Nicușor Dan după ce Guvernul propus de Adrian Veștea a fost resp...

Propunerea ca uniformele să devină obligatorii în școli este respinsă de Consiliul Național al Elevilor! „Bullying-ul nu apare pentru că elevii au haine diferite!”

astăzi, 13:48

Consiliul Național al Elevilor reacționează în legătură cu propunerea ca uniforma școlară să devină obligatorie și transmite că „diferențele sociale nu dispar când elevii...

Una dintre cele mai mari pensii din România, încasată de o botoșăneancă!

astăzi, 13:02

Renate Weber, venituri record de la stat Născută în Botoșani, Renate Weber, care ocupă funcția de Avocat al Poporului deși mandatul său a expirat de peste 2 ani, încasează una d...