ÃŽn mai multe oraÈ™e, în special cele din Moldova, frigul a fost unul pătrunzător. Astfel, în mai multe municipii temperaturile au scăzut la aproximativ -20 de grade Celsius. Â
PopulaÅ£ia municipiului BotoÅŸani a resimÅ£it, miercuri dimineaţă, cea mai scăzută temperatură din această iarnă.Â
Potrivit datelor oficiale comunicate de AdministraÅ£ia NaÅ£ională de Meteorologie, temperatura exterioară a scăzut, miercuri, la ora 8.00, la -19,2 grade Celsius.Â
La aceeaÅŸi oră, în municipiul IaÅŸi, termometrele indicau - 19 grade Celsius, iar în municipiul Bacău, -18,4 grade Celsius.Â
Temperaturi de acest tip se vor menține în întreagă țară cel puțin până în weekend. Dacă până la începutul lunii ianuarie, temperaturile au fost mai degrabă unele de toamnă, frigul a pus stăpânire pe întreaga țară. Valul rece va rămâne încă cel puțin câteva săptămâni.
În ceea ce privește posibile ninsori, ele nu sunt excluse în următoarea perioadă.
Sursa: dcnews.ro
Â
