Curtea ConstituÈ›ională a României (CCR) a decis că alegerile parlamentare din România pot fi amânate până la trei luni, după data de 6 decembrie 2020.
Curtea ConstituÈ›ională a României (CCR) a decis că ziua votului pentru alegerile parlamentare din România poate fi amânată până la trei luni, după data de 6 decembrie 2020, care este cea aprobată în acest moment de Parlamentul României.
Pe de altă parte, o asemenea amânare o poate decide doar Parlamentul, a mai stabilit CCR.
Aceste elemente sunt precizate în motivarea deciziei prin care CCR a respins sesizarea preÅŸedintelui Klaus Iohannis ÅŸi a Guvernului Orban asupra Legii privind organizarea alegerilor parlamentare.
Decizia CurÈ›ii intervine în contextul în care un deputat independent a iniÈ›iat un proiect de lege pentru amânarea alegerilor parlamentare, iar PSD a anunÈ›at că acest proiect va fi dezbătut în plenul Parlamentului.
PreÈ™edintele Klaus Iohannis a declarat de mai multe ori că se opune amânării alegerilor parlamentare, pe care a calificat-o drept o tentativă a unor parlamentari de a mai încasa indemizaÈ›ii câteva luni în plus.
Argumentul celor care susÈ›in amânarea alegerilor este faptul că în decembrie 2020 ne vom afla în plină pandemie, dar È™eful statului a atras atenÈ›ia că nici în primăvara anului 2021 situaÈ›ia sanitară a României nu va fi mult mai bună.
