Ancheta la Spitalul de Psihiatrie, dupa ce un pacient s-a sinucis

Ancheta la Spitalul de Psihiatrie, dupa ce un pacient s-a sinucis

 Ecaterina Chihaia, director medical al Spitalului de Psihiatrie  

Barbatul care s-a aruncat de pe acoperisul unei cladiri a Spitalului de Psihiatrie suferea de epilepsie si tulburare organica de personalitate, aflandu-se de mai multi ani in evidentele medicilor, internandu-se de cateva ori in spital.

Ultima data acesta s-a internat la Spitalul de Psihiatrie in urma cu doua zile, si din cauza comportamentului fusese izolat.

"Barbatul era in evidentele noastre de mai multi ani, cu epilepsie si cu o tulburare organica de personalitate. Imediat dupa ora 15.00, printr-un accident pe care inca nu l-am identificat, acesta a murit.  El era internat de doua zile in spital, nu a prezentat mai mult de una, doua internari anual. Epilepsia este o boala care da un anume comportament, putea sa fie o criza. Ancheta este in derulare, mai mult de atat nu va putem spune. Nu era o persoana care consuma droguri, este vorba de un om bolnav de epilepsie", a declarat Ecaterina Chihaia, director adjunct al Spitalului de Psihiatrie.



Medicii de pe Ambulanta, sositi la fata locului, nu au putut decat sa constate decesul barbatului, acesta murind pe loc.

"Am ajuns la locul accidentului si am gasit o persoana decedata, cazuta de la aproximativ 10-12 metri, prezentand leziuni incompatibile cu viata", a declarat Bogdan Ursu, medic SJA.

Anchetatorii au concluzionat ca barbatul s-a sinucis, acesta aruncandu-se de pe acoperisul cladirii in care era internat. Acesta a ajuns pe acoperis dupa ce a fortat grilajul de la intrarea in pod si a rupt cateva placi de tigla.

"Nu avem suspiciuni cu privire la comiterea vreunei fapte de natura penala, este suicid. In cauza s-a dispus efectuarea necropsiei in vederea stabilirii cu exactitate a cauzelor decesului", a declarat inspector pr. Daniela Darea, purtator de cuvant IPJ Botosani.



Conducerea Spitalului de Psihiatrie a declansat o ancheta, pentru a stabili cum a fost posibil un astfel de eveniment, in conditiile in care salonul unde era internat barbatul era supravegheat in permanenta.

"Barbatul era legat de pat, a reusit sa isi dezlege legaturile, s-a strecurat printre cadrele medicale si a ajuns in pod, pentru ca era foarte aproape de salonul unde era internat. Am declansat o ancheta interna, iar daca se va constata ca anumite persoane se fac vinovate de producerea acestui nefericit eveniment, vom lua masurile care se impun", a declarat Gabriel Oprisanu, managerul Spitalului de Psihiatrie.

Managerul Spitalului de Psihiatrie tocmai s-a intors de la Bucuresti, unde a depus la Ministerul Sanatatii o documentatie in vederea obtinerii unei finantari pentru instalarea unui sistem de spuraveghere video in spital. 




 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

Friday, 26 June 2026

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

Friday, 26 June 2026

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

Friday, 26 June 2026

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...