2020: Anul în care participarea la parada militară de 1 Decembrie și Revelion sunt interzise

2020 va rămâne în istorie ca un an pierdut pentru umanitate, dar și un an în care autoritățile centrale fac tot posibilul pentru a nu bloca sistemul de sănătate.

Ultimele declarații ale liderilor politici de la București arată că participarea la parada militară de 1 Decembrie și dar și la petrecerile Revelion vor fi strict interzise pentru populație.

Ludovic Orban spune că vom sărbători Ziua Națională a României în condiții de siguranță sanitară și nu a exclus nici posibilitatea ca parada să fie transmisă online.

 

„De 1 Decembrie, vom adapta orice formă de sărbătorire a Zilei Naționale la regulile stabilite prin actele normative in vigoare. Normal ca vom sărbători Ziua Națională. Vor fi respectate toate regulile de protecție sanitară. Cu siguranța n-o sa mai fie acea parada, nemaifiind parada nu va mai exista motiv sa vină oamenii să asiste la paradă. Va fi o sărbătorire în condiții mult mai stricte, care să țină cont de numărul maxim de 50 de persoane în spațiu deschis, care pot să participe. Regulile se vor păstra cu strictețe. Obiectivul nostru este să reducem numărul de persoane care contactează acest virus pervers. Vom vedea condițiile concrete”, a spus Ludovic Orban, citat de presa centrală.

Totodată, Orban a făcut un apel la români să se abțină în acest an și să amâne petrecerile de Revelion pentru perioadele în care pandemia va luat sfârșit.

„Să nu mai participe. Un mesaj foarte simplu. Putem să mai amânăm un pic dorinţa de a ne distra sau ne putem distra într-un mod în care să nu se pună în pericol sănătatea. Faptul că se organizează astfel de petreceri riscă să pună în pericol sănătatea. În general, foarte mulţi tineri se duc la astfel de petreceri. Tinerii poate nici nu simt, foarte mulţi sunt asimptomatici, dar ei duc boala acasă. Atunci când un tânăr se îmbolnăveşte, riscă să-şi îmbolnăvească rudele, bunicii care sunt mai expuşi. Rugămintea mea către cei care participă la astfel de petreceri este să amâne”, a declarat duminică Orban.

„Petrecerea de Revelion este considerată o petrecere privată, cum sunt nunţile, botezurile. Pot să se ducă la hotel, dar nu se vor putea organiza petreceri private”, a mai explicat premierul Ludovic Orban.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Amenzi de peste un milion de lei pentru mai multe primării din Botoșani! (Foto)

astăzi, 12:05

În data de 26.06.2026 comisarii de mediu din Botoșani au finalizat acțiunile de inspecție și control conform tematicului planificat pentru verificarea stadiului de realizare a măsurilor pri...

Codul ROȘU de caniculă pentru județul Botoșani, prelungit până pe 1 iulie!

astăzi, 11:08

Nu scăpăm de caniculă. Administrația Națională de Meteorologie a actualizat prognoza și a prelungit avertizarea de Cod Roșu de caniculă pentru județul Botoșani până la data de 1 iuli...

Botoșăneni apreciați cu diplome de excelență din partea Consulatului României de la Cernăuți! (Foto)

astăzi, 10:12

Aceste momente dureroase, dar importante, din istoria poporului român, au fost comemorate, vineri, la Oroftiana de Sus, din județul Botoșani. Evenimentul a avut loc chiar în apropierea f...