Valeriu Iftime spune de ce l-a dat afară pe Leo Grozavu: „Jucătorii spuneau că nu mai vin la echipă!”

Iftime susține că despărțirea de Leo Grozavu nu a avut la bază un conflict personal, ci ruptura apărută între antrenor și vestiar.

Valeriu Iftime spune de ce l-a dat afară pe Leo Grozavu: „Jucătorii spuneau că nu mai vin la echipă!”

 Leo Grozavu  

Valeriu Iftime (65 de ani), patronul celor de la Botoșani, a vorbit despre despărțirea de tehnicianul Leo Grozavu (58 de ani).

Echipa a ratat calificarea în play-off, deși a petrecut mult timp pe primele trei poziții ale clasamentului, iar acum se află pe locul 8, cu 42 de puncte.

„Leo a înțeles el că nu mai poate să facă mari lucruri acum”

„A fost extraordinar Leo, dar știm cu toții, când o echipă intră în degringoladă și rezultate proaste, nu mai face nimic decât dacă schimbă antrenorul. Leo a înțeles el că nu mai poate să facă mari lucruri acum. Pentru că, așa cum joacă echipa de 8 etape, să faci 3 puncte este inacceptabil pentru oricine”, a declarat Iftime, la Digi Sport.

 

Întrebat dacă nu sunt și jucătorii responsabili pentru rezultatele obținute de Botoșani, patronul formației moldovene a răspuns: ”Și acum ce să facem? Dăm afară toți jucătorii? Din ianuarie încoace s-au făcut tot felul de presiuni asupra lor. Pentru că Leo spunea: Nu se antrenează, nu știu ce. Se creează o lipsă de chimie între antrenor și jucători: el crede că ei nu se antrenează, ei cred că el e foarte sever. Și uite că, una peste alta, s-a dus la o ruptură din asta”.

”Dacă vrei, rămâi, nu am nicio problemă, dar să văd dacă te poți descurca cu ăștia!”

Iftime a subliniat că obiectivul echipei a fost și a rămas salvarea de la retrogradare, însă este convins că, dacă ar fi renunțat mai devreme la Leo Grozavu, Botoșani ar fi putut prinde play-off-ul, iar contextul ar fi fost cu totul diferit.

„Leo nu a avut un obiectiv clar. Obiectivul era salvarea de la retrogradare. Povestea este că, în timpul ăsta, cât echipa a jucat bine și ne-am ambalat cu toții... Eu cred că, dacă pe Leo nu îl schimbam acum, noi retrogradam. Uitați-vă la Iași, la Sepsi. Îmi era frică. Mi se părea că nu mai putea juca echipa. Sunt jucători care spuneau: «Nu mai vin la echipă, că parcă vin la chin».

Eu am vorbit cu Leo la modul cel mai prietenesc: «Dacă vrei, rămâi, nu am nicio problemă, dar să văd dacă te poți descurca cu ăștia»”, a mai spus patronul formației moldovene.

”Uitați-vă la U Cluj, la CFR Cluj, de unde au plecat și unde au ajuns. Poate dacă noi aveam inima asta mai tare și nu eram prieteni cu Leo, îl schimbam în ianuarie, dar mă făceați nebun toți”.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Cam așa e la meteo!

astăzi, 07:15

Ingrijorat de semnele unei ierni timpurii si aspre, seful unui trib de indieni, tatal a trei feciori, il cheama pe cel mare si ii spune: - Fiule, uite o suta de dolari, mergi in oras la Meteorologie,...

Calendar ortodox, 22 iunie: Sfântul Ierarh Grigorie Dascălul, Mitropolitul Ţării Româneşti; Sfântul Sfinţit Mucenic Eusebiu, Episcopul Samosatei

astăzi, 07:00

Sfântul Ierarh Grigorie s-a născut la Bucureşti în 1765 din părinţi cucernici şi iubitori de Dumnezeu şi a primit la botez numele Gheor­ghe. Încă din pruncie s-a arătat i...

În urmă cu 11 zile, comisarii de Mediu au verificat și sancționat depozitul de deșeuri de la Stăuceni! - FOTO, VIDEO

Sunday, 21 June 2026

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Botoșani - ISU Botosani a anunțat la ora 18.55 că în cadrul Centrul Integrat de Management al deșeurilor CMID – Depozit Deșeuri Stăuceni s...