Valeriu Iftime a intrat în direct după FC Argeș - Botoșani și a spus ce îi lipsește echipei!

FC Botoșani se află pe locul secund în clasamentul din SuperLiga, după 20 de etape. Moldovenii au acumulat 38 de puncte și sunt la doar două puncte în spatele Rapidului.

FC Botoșani a remizat în meciul din etapa 20 a SuperLigii, cu FC Argeș, 0-0, iar patronul Valeriu Iftime a declarat că echipa are nevoie neapărat de întări pentru a se putea menține pe podiumul clasamentului.

Antoine Baroan la Botoșani?

Patronul formației a avut o intervenție în direct la Digi Sport în care a vorbit de lipsurile echipei: un vârf. Cristi Săpunaru, fostul jucător al Rapidului, retras din activitate, a fost prezent în platou și i l-a propus lui Valeriu Iftime pe Antoine Baroan, care a intrat în dizgrațiile lui Constantin Gâlcă.

 

”O echipă bună, Argeș. Mi-a fost frică de meciul ăsta. Am vrut până la final să îi batem. Ar fi fost logic să câștigăm. Cred că un pic nervos Leo. Nouă ni se pare că lumea pare că nu ne pricepe ca o echipă bună, e un meci de locul doi cu locul șase.

Botoșani nu vrea să atace. Aș fi vrut tare mult să îi batem. Nu câștigăm întâmplător. Am avut și șansa mare în meciul ăsta, au avut două mingi în bară, dar avem portar bun. Asta cred eu, care nu sunt specialist.

S-a accidentat atacantul nostru, Kovtalyuk, cu Dinamo și nu mai reușim să înscriem. Dar și acasă cu Rapid e greu să fii eficient. Mă gândesc și acum cum a ratat copilul ăla. Să dea Dumnezeu să nu bată azi, să dea Petrila tot așa la poartă cum a dat cu noi.

Cred că a avut o zi mai slabă Ongenda. A avut două faze… cum a dat cu călcâiul, cu stângul în dreptul… așa mai dădeam și eu la mine în sat când jucam. Fără Ongenda avem șanse mici să batem o echipă. Când el nu e în formă, avem o problemă.

Baroan e un fotbalist bun, un vârf cum vrea Leo Grozavu, dar nu vorbesc eu să îi spun lui Leo pe cine să ia. Nu vreau să depășesc limitele. Ne interesează, bineînțeles, și nu cred că suntem singurii, dar nu cred că îl dă Rapidul. La momentul ăsta putem face orice, să luăm și cu bani, și liber, dar pe Baroan nu dau bani.

Îmi trebuie un atacant, încă unul puternic. Ongenda are atâta fotbal în el, încât îi pot ierta orice”, a spus Iftime, la Digi Sport.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...