S-a găsit ”bomba cu ceas” la FCSB – Botoșani. Reacția nervoasă a lui Iftime: „Mă simt jignit, hai să fim serioși!”

FCSB - Botoșani va închide etapa a 25-a a Ligii 1, joi, de la 20:30, pe Arena Națională, meci pe care îl va arbitra Iulian Călin.

Meciul e unul cu o miză deosebit de mare, dar delegarea pe care a făcut-o Kyros Vassaras în privința arbitrului de centru ”aruncă efectiv în aer confruntarea de pe Arena Națională”, scriu jurnaliștii de la Golazo.ro. Asta după ce Grecul din fruntea Comisiei Centrale a Arbitrilor l-a ales pe Iulian Călin pentru a conduce FCSB - Botoșani.

 

„Centralul” e nimeni altul decât unul dintre arbitrii cu cele mai mari conexiuni în zona politică după ce, în vara lui 2024, a participat, din partea Partidului Național Liberal, la alegerile pentru a deveni primar al comunei Ștefănești, din județul Argeș. A pierdut, deși a fost susținut inclusiv la depunerea candidaturii de una dintre figurile emblematice din PNL: Alina Ghorghiu.

Iulian Călin se va afla la centru într-un meci în care va evolua FC Botoșani, patronată de Valeriu Iftime, un om extrem de influent în PNL.

Din momentul în care și-a depus oficial candidatura pentru Primăria Ștefănești și s-a afișat ca un politician PNL, Călin nu a mai fost delegat deloc de Vassaras la meciurile disputate de FC Botoșani.

Ultima partidă condusă a fost FC Botoșani - FCU Craiova 4-1, în aprilie 2024, când a și fost acuzat dur de olteni că i-a dezavanatajat, în principal fiindcă l-a eliminat foarte ușor pe Chițu.

Golazo.ro l-a sunat pe Valeriu Iftime pentru a comenta pe marginea subiectului.

-Domnule Iftime, vi se pare în regulă să arbitreze Iulian Călin, un membru PNL, dumneavoastră fiind de asemnea din PNL?

-Ce mă interesează pe mine cine arbitrează, poate să oficieze oricine. Ce treabă am eu?

-E o presiune suplimentară pe arbitru!

-Astea sunt presiuni? Sunt false iluzii, e ca și cum am zice că e presiune mare că a zis Gigi Becali că bate tot până la final și gata trebuie să ni se taie genunchii?

-Vă știți cu Iulian Călin?

-Eu cred că nici nu-l recunosc dacă îl văd, nu sunt convins că îl știu după față.

-Nu credeți că era o delegare de evitat și acum se vor crea foarte multe discuții pe această temă?

-Foarte bine, să se facă și să câștig eu meciul… Dar, sincer, mă deranjează că faceți o astfel de legătură și mă întrebați în direcția aceasta.

-E o legătură politică din același partid...

-Repet, mă simt jignit. Hai să fim serioși, de unde e acest arbitru, de la Ștefănești ați zis? Și eu sunt de la Botoșani, mare legătură, într-adevăr!

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Fondatorul Altex a cumpărat magazinul din Botoșani închiriat de Brico Depot!

astăzi, 09:23

Omul de afaceri Dan Ostahie a cumpărat de la antreprenorul sucevean Bogdan Lența, proprietarul producătorului de ambalaje de hârtie Alma Viva, magazinul închiriat de Brico Depot î...

AJPIS Botoșani a alimentat peste 29.000 de conturi pentru plata facturilor la energie!

astăzi, 08:57

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială (AJPIS) Botoșani a efectuat plata pentru 29.584 beneficiari ai tichetului de energie, în valoare totală de 1.479.200 de lei. Bene...

Uniforma școlară ar putea deveni obligatorie. Autoritățile ar urma să le dea și bani părinților care nu-și permit!

astăzi, 08:36

Un proiect de lege depus la Senat propune ca uniforma școlară să devină obligatorie în învățământul preuniversitar de stat din România, schimbând reglementarea act...