Marius Croitoru aduce psihologul în vestiar la FC Botoșani: „Hiba echipei e moralul. Jumătate din lot a lucrat cu mine aici”

Marius Croitoru (45 de ani) revine ca antrenor pe banca echipei FC Botoșani, luni, ora 17:30, contra celor de la Unirea Slobozia.

Va fi al 77-lea meci ca tehnician în Moldova, la al treilea mandat sub comanda finanțatorului Valeriu Iftime.

Marius Croitoru crede că acum problema echipei FC Botoșani este lipsa de încredere. Obiectivul este barajul pentru un loc în cupele europene, adică locul 1 sau 2 în playout.

„Jumătate din lot a lucrat cu mine în precedentul mandat. Pe ceilalți îi știu foarte bine, am urmărit jocurile. Lotul e unul bun la ora actuală, dar vrem să scăpăm de zona asta care ne apropie de retrogradare și să menținem pe primele două locuri.

 

În primul meu mandat nu exista echipă din playoff care să n-aibă fotbaliști de la Botoșani, asta înseamnă că am lăsat niște lucruri aici. Au fost și aspecte negative, dar contează că am dus de două ori echipa în playoff.

Lumea se uita la Botoșani, deși nu aveam suporteri. Ceea ce înseamnă mult pentru mine.

N-am găsit hibe, dar am găsit hibe legate de încredere. Încrederea se câștigă greu și se pierde ușor. Vom avea încredere dacă găsim o victorie imediat, încă din prima rundă din playout. Hiba acum e moralul

Sunt adeptul psihologului, recunosc. S-ar putea să fie nevoie, înainte a de a fi fotbaliști sunt oameni. E greu când ești mereu sub presiune. Ar fi ceva benefic”, a declarat Marius Croitoru.

Un punct important în strategia noului sezon va fi diminuarea bugetului venit din zona privată, grupul de firme condus de Valeriu Iftime. Dacă până acum se „pompau” 4 milioane de euro anual, sponsorizarea va scădea la 2,5 milioane de euro.

De asemenea, în ultimii ani nu s-a mai aud bani din transferuri, iar aducerea lui Marius Croitoru are ca scop refacerea zonei de scouting.

Punctele s-au înjumătățit, iar mie îmi este teamă să nu ajung să mă lupt din nou pentru salvarea de la retrogradare. Însă, am încredere că Marius Croitoru va pune lucrurile la punct. El știe foarte bine lotul nostru de aici și știe cu ce se mănâncă activitatea de aici, de la FC Botoșani.

Marius are avantajul că acum deține și licența PRO, iar lumea nu o să mai stea cu ochii pe el, așa cum se întâmpla în trecut. Nu uitați că toți stăteau cu ochii pe el ca să nu se ridice și să dea vreo indicație”, a spus Iftime într-un interviu acordat ProSport.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Cam așa e la meteo!

astăzi, 07:15

Ingrijorat de semnele unei ierni timpurii si aspre, seful unui trib de indieni, tatal a trei feciori, il cheama pe cel mare si ii spune: - Fiule, uite o suta de dolari, mergi in oras la Meteorologie,...

Calendar ortodox, 22 iunie: Sfântul Ierarh Grigorie Dascălul, Mitropolitul Ţării Româneşti; Sfântul Sfinţit Mucenic Eusebiu, Episcopul Samosatei

astăzi, 07:00

Sfântul Ierarh Grigorie s-a născut la Bucureşti în 1765 din părinţi cucernici şi iubitori de Dumnezeu şi a primit la botez numele Gheor­ghe. Încă din pruncie s-a arătat i...

În urmă cu 11 zile, comisarii de Mediu au verificat și sancționat depozitul de deșeuri de la Stăuceni! - FOTO, VIDEO

Sunday, 21 June 2026

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Botoșani - ISU Botosani a anunțat la ora 18.55 că în cadrul Centrul Integrat de Management al deșeurilor CMID – Depozit Deșeuri Stăuceni s...