Liviu Ciobotariu, după ce a pierdut în fața clujenilor: ”Asta le-am reproșat la pauză!” (Galerie foto)

FC Botoșani pierde pe teren propriu în fața liderului U Cluj, scor 1-2, în etapa cu numărul 14 din SuperLigă.

Liviu Ciobotariu, după ce a pierdut în fața clujenilor: ”Asta le-am reproșat la pauză!” (Galerie foto)

   Foto: Știri Botoșani / Florin Timofte

Botoșănenii au deschis scorul în minutul 4 prin Bodișteanu, însă cele două formații au intrat la egalitate la cabine, în urma reușitei lui Cristea. Miranyan, în minutul 88, a dat lovitura pentru oaspeți, la câteva zeci de secunde după ce a fost introdus pe teren în locul lui Simion. Friday Adams (FC Botoșani) a fost eliminat în minutul 78.

”Asta le-am reproșat băieților”

FC Botoșani rămâne ”lanterna roșie” a SuperLigii, cu 12 puncte, în timp ce ”Șepcile Roșii” și-au consolidat poziția în fruntea clasamentului, cu 29 de puncte, la 7 lungimi de Petrolul, ocupanta locului 2.

 

Liviu Ciobotariu, antrenorul FC Botoșani, a acuzat la final lipsa de agresivitate a elevilor săi și ușurința cu care Adams a ratat două șanse importante. În plus, tehnicianul a vorbit și despre două posibile erori ale brigăzii de arbitri la cele două reușite ale oaspeților.

”Un joc dificil, am anticipat lucrul ăsta, știam că întâlnim echipa de pe primul loc, cu jucători foarte buni, cu experiență. Am făcut un joc bun defensiv, păcat că în prima repriză am avut ocazia să facem 2-0, dar Adams n-a fost inspirat. Apoi, la 1-1, la fel, n-a fost pregătit pentru finalizare.

Suntem în situația asta, trebuie să acumulăm puncte. Știu că nu va fi ușor, suntem pe ultima poziție, lucrul ăsta ne apasă, trebuie să ieșim de acolo. Asta le-am reproșat la pauză, ne-am pierdut un pic din intensitate. Ne-a lipsit agresivitatea, în special la mijlocul terenului. Asta le-am reproșat băieților, trebuia să stăm mai aproape de adversar.

Iar am făcut două greșeli imense, două goluri primite din faze fixe. Dar fac o paranteză, cred că înainte de cornerul de la primul gol a fost o minge lungă și cred că Boboc a fost în ofsaid și nu s-a semnalizat. La golul 2, la fel, un fault foarte ușor acordat (n.r.- iar reușita lui U Cluj a fost marcat din lovitura liberă rezultată). În orice caz, greșeala a fost tot de partea noastră. Totuși, sunt două goluri care puteau fi evitate”, a spus Liviu Ciobotariu.






























 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Surse: PSD a decis să-l propună pe Sorin Grindeanu premier!

astăzi, 13:06

Partidele din fosta coaliție se pregătesc de negocieri după ce președintele Nicușor Dan le-a pasat responsabilitatea de a găsi o formulă de guvernare. Biroul Permanent Naţional al PSD s-a r...

Familia din Botoșani o caută: Mariana se află la muncă în Italia, dar de cinci zile nu mai poate fi contactată!

astăzi, 12:49

De mai bine de cinci zile, nimeni din familie nu mai reușește să ia legătura cu ea, astfel că s-a solicitat sprijinul Poliției. Mariana Buterchi are 48 de ani, s-a născut în Sucea...

Messi împlinește astăzi 39 de ani: „Dumnezeu mi-a dat totul și să-i cer să joc la încă un Mondial ar fi prea mult!”

astăzi, 12:39

Lionel Messi, căpitanul Argentinei, împlinește astăzi 39 de ani, iar cel mai bun marcator din istoria Cupei Mondiale spune că nu își dorește decât „sănătate pentru mine...