Înfruntarea dintre Ciobi și Andone: ”Am controlat jocul!” / ”A fost momentul crucial, s-a rupt jocul!”

Înfruntarea dintre Ciobi și Andone: ”Am controlat jocul!” / ”A fost momentul crucial, s-a rupt jocul!”

   Foto: gsp.ro

FC Botoșani s-a impus categoric în Cupa României în meciul cu FC Argeș, scor 3-0. Acum moldovenii sunt pe locul 2 în grupa A cu trei puncte, iar piteștenii sunt pe poziția 5 cu un punct.

Antrenorul echipei din Liga 2 și-a felicitat totuși fotbaliștii pentru felul în care au jucat, chiar dacă au pierdut meciul.

„Vreau să-i felicit pe jucători, în ciuda scorului, pentru modul în care au jucat. Cred că am produs mai multe situaţii în joc. Am avut două situaţii bune la 0-1, pentru a intra în joc. Apoi din corner 2-0, iar momentul crucial a fost faza cu penalty-ul, când... am văzut reluarea şi în loc de 2-1 a fost minge lungă şi 3-0. A fost momentul crucial, s-a rupt jocul şi s-a încheiat. Am avut situaţii de joc pe exact ce pregăim la antrenamente. Sunt mulţumit de joc şi atitudine, dar nemulţumit că am primit uşor goluri, din cauza neatenţiei. Am jucat cu o echipă experimentată de Liga 1. (…) Meciurile noastre cele mai bune cred că au fost cu CFR şi Botoşani ca interpretare de joc, pe când în Liga 2 sunt multe dueluri, un joc incontrolabil. Trebuie să fim în play-off”, a spus Bogdan Andone, conform orangesport.ro.

Liviu Ciobotariu a afirmat că meciul nu a fost unul ușor, iar FC Argeș a avut multe ocazii de a marca.

„N-a fost un meci uşor, că noi puteam să-l facem greu. La 1-0 cei de la Argeş au avut situaţii mari de a marca, dar am fost echipa cu experienţă, am controlat jocul. Am avut vreo 10-15 minute când am cedat terenul şi le-am dat posibilitatea să aibă ocazii, dar am jucat mai bine decât adversarul de azi. E o echipă care pasează bine, solidă, dar experienţa şi-a spus cuvântul. Noi am fost mai inspiraţi şi am avut mai multă calitate pe atac. Sunt mulţumit de joc, era un joc foarte important în Cupa României, iar orice alt rezultat ne scotea din lupta calificării. Şansele sunt deschise, mai avem un joc de disputat la Ceahlăul Piatra Neamţ. Am avut şi acum două zile o discuţie cu jucătorii, am studiat adversarul, l-am analizat şi le-am spus şi arătat că au o echipă cu o componenţă cu mulţi jucători care au jucat în prima ligă. Echipa mea a dat dovadă de maturitate, s-au concentrat și vreau să-i felicit”, a spus Liviu Ciobotariu, conform sursei citate.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

Friday, 26 June 2026

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

Friday, 26 June 2026

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

Friday, 26 June 2026

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...