FRF pregătește schimbarea sistemului în Liga 1: Ce modificări vor fi propuse!

Federatia Romana de Fotbal lucreaza la modificarea sistemului competitional din Liga 1. Razvan Burleanu, presedintele forului, pare ca vrea sa isi respecte promisiunea facuta in campania electorala si sa mareasca numarul echipelor din primul esalon la 16. Totusi, potrivit celor de la GSP.ro, sistemul cu play-off si play-out va fi mentinut, chiar daca numarul de echipe va fi mai mare.

Planul federalilor este unul relativ simplu. Daca sezonul urmator se va disputa dupa regulile deja stiute, in vara anului viitor vor promova direct in Liga 1 nu mai putin 4 echipe din esalonul secund, iar ocupanta pozitiei a cincea va juca barajul cu locul 12 din prima divizie.

 

Asta inseamna ca, in vara anului viitor, Liga 1 va porni la drum cu 16 formatii.

Sezonul regulat va avea 30 de etape, dupa care formatiile vor fi impartite in doua grupe, 6 in play-off si 10 in play-out. Primele sase se vor lupta pentru titlu si cupele europene, iar ultimele zece pentru evitarea retrogradarii.

O alta noutate prevede faptul ca echipa "campioana" a play-out-ului va juca un meci de baraj cu ultima formatie calificata in cupele europene. Se doreste astfel ca play-out-ul sa devina mai interesant si sa nu mai avem partide in care joaca formatii fara obiective.

"Este o propunere pe care o vom face celor implicati, insa schimbarea nu va fi impusa. Daca propunerile noastre nu vor fi agreate de televiziunile interesate si de Liga Profesionista de Fotbal, atunci nu se va face. O firma de specialitate a recomandat o Liga 1 cu 16 echipe. Este pentru prima data cand s-a comandat o analiza pentru Liga 1, Liga a 2-a si chiar Liga a 3-a si ni s-a spus ca avem cateva probleme importante, pe care le-am putea elimina prin aceste modificari.

Acum play-off-ul se termina mult mai repede decat play-out-ul. Va aduceti aminte ce probleme am avut anul trecut, cand unii jucatori au intrat in vacanta cu multa vreme inainte sa joace pentru echipa nationala. De asemenea, sunt mai multe echipe care joaca degeaba in play-out. Anul asta este exemplul Dinamo si chiar al celor de la Botosani. Recomandarea a fost sa gasim un pod de legatura intre play-off si play-out. Iar primul loc din play-out ar urma sa dea baraj cu ultima echipa clasata pe loc de cupa europeana", a explicat Felix Grigore, director in cadrul FRF, la DigiSport.

Este de asteptat ca propunerea schimbarii formatului Ligii 1 sa nu fie privita cu ochi buni de catre LPF, care va negocia in perioada urmatoare cedarea drepturilor TV.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Libidoul scăzut: factori la care nu te gândești

Thursday, 25 June 2026

Ce înseamnă libidoul Libidoul este pur și simplu nivelul tău de dorință sexuală, iar el variază natural de la o perioadă la alta. Nu e o constantă pe care o ai sau o pierzi definitiv...

NOAPTEA TRECUTĂ! Foc aprins în stradă, la Ghetouri. Polițiștii au intervenit imediat!

Thursday, 25 June 2026

În noaptea de 24 iunie, în jurul orei 23:00, polițiștii au observat pe una dintre camerele de supraveghere instalate în Parcul Tineretului, zona ghetourilor, un grup format din fem...

AJPIS Botoșani: Ajutoare de urgență pentru 24 de familii și persoane singure care se află în situații de necesitate!

Thursday, 25 June 2026

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Botoșani a efectuat plata ajutoarelor de urgenţă acordate prin Hotărâre de Guvern, în valoare totală de 94.500 de lei, pent...